Zadlužená města čekají problémy

Graf-zadlužení Hospodářské noviny 2.4.2014 Před rokem americký Detroit požádal o ochranu před věřiteli. Stal se tak symbolem zbankrotované samosprávy. Psaly o tom hospodářské noviny v dubnu tohoto roku. V této souvislosti se v článku uvádí, že Kolín, spjatý s automobilkou TPCA se stal synonymem pro město, které se je jedním ze symbolů nerozvážného zadlužení měst v českých poměrech. Tomu má napříště zabránit takzvaná „malá“ finanční ústava.

Jak uvádějí Hospodářské  noviny, Ministerstvo financí chystá omezení, aby starostové a hejtmani nemohli využívat běžnou praxi, že investují na dluh, přičemž tyto závazky pak řeší příští zastupitelstvo. Zákon již v minulosti  navrhoval Miroslav Kalousek, který chtěl nastavit limity pro půjčování. Jak říká Miroslav Kalousek, jde o vytahování peněz z kolíbek nevoličů a uplácení jimi těch, kteří mají volební právo.

Poslanecká sněmovna sice návrh zamítla, ale nová vláda již brzy bude mít obdobný návrh na stole.

Náměstek ministra financí Jan Gregor, který má na starosti veřejné rozpočty uvádí, že tento zákon se bude oživovat. Jde o evropskou směrnici o národních rozpočtech. Realizace se očekává v řádu měsíců či týdnů. Dřívější Kalouskův zákon měl obcím a krajům nařizovat, aby hospodařili tak, že jejich zadlužení nepřekročí šedesát procent ročních příjmů. Pokud by to nedodrželi, stát by jim obstavil část peněz z daní a uvolnil je na splácení starých dluhů. Ten nový zákon by měl ze starého vycházet.

„Ve chvíli, kdy zadluženost překročí určité procento příjmů, dopadly by na obec či kraj sankce, které by určily, jak mohou s rozpočtem nadále pracovat.“ Popisuje místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Jan Volný, z hnutí ANO.

Podle limitů z minulého návrhu by bylo jedním z českých měst, které by se regulaci muselo podřídit také město Trutnov. V zadluženosti je totiž na 6 místě, viz tabulka. Megalomanské stavby už neporostou jako houby po dešti a například starosta Teplic Jaroslav Kubera to vítá. „Jsem stoprocentně pro. Města se chovají naprosto děsivým způsobem. Říká primátor Teplic a senátor za ODS, jehož město je známé tím, že má dlouhodobě nulové dluhy.

  10710460_965358953480154_7257332266296781050_o_thumb.jpg   Představitelé ODS tyto informace popírají, s tím že se jedná o stará data: Na stránkách Máme rádi Trutnov  uvádějí následujcí:

Nedávno sem nám zde rozšířil nešvar v podobě nepodložených spekulací kolem zadlužení města Trutnov. Původ můžeme najít kde jinde, než v předvolebních eskapádách, ale jen málokdo je ochoten si správné informace obstarat. Abychom tomu učinili přítrž, dovolujeme si Vám představit detaily ohledně finanční situace města, tak jak se k nám dostaly a tak jak jsou k nalezení na otevřených zdrojích. Z městského úřadu jsme obdrželi následující přehled o stavu zadlužení Trutnova (viz obrázek).

Ve výroční zprávě je uvedeno: Ve finančním plánu počítalo město v příjmové části s 546 mil. Kč, ve výdajové oblasti s 522 mil. Kč. (str. 18) Za rok skončila městská kasa v přebytku 60mil Kč. Město ročně vyhrazuje v rozpočtu 10% z běžných příjmů, které jsou určeny ke splácení dluhu, který je zatížen úrokovou sazbou 1,25%. tj. město vynakládá ročně kolem 35mil korun na splacení městského dluhu.

Výroční zpráva: http://www.trutnov.cz/file/7325/ Toto jsou aktuální a reálné informace ohledně finančního hospodaření města Trutnov. Bylo nám taktéž sděleno, že tyto informace jsou zveřejňovány na úředních deskách MěÚ Trutnov 15. dní před jednáním zastupitelstva a konkrétní dokument se jmenuje: Návrh závěrečného účtu města Trutnov za rok XYZ, k tomu existuje patřičná právní úprava samozřejmě. Doufáme, že tyto informace uspokojí všechny, kteří mají zájem o náhled do aktuálního hospodaření města. Mějte prima den a nezapomeňte, že všichni máme rádi Trutnov!…“

Kandidát za ODS a ředitel UFFO Libor Kasík k tomu ještě dodává:

„…Ne, opravdu nejsme 6. nejzadluzenejsi mesto. A rozpocet je skutecne prebytkovy i se splatkou uveru. Neni to zadna fikce. Dluh na obyvatele je cca 7000 Kc, oproti prumernemu dluhu 12.500 u 25 nejvetsich mest v CR. Navic je jeho urokova sazba pouzec1,23%, coz je i pod soucasnou nizkou mirou inflace. Priznam se, ze takovy uver bych chtel taky. Zatizeni se bude kazdy rok snizovat a uver bude splacen v roce 2020. Hezky den…“

Lídra Úsvitu Václava T§ Václava Töröka však výše uvedené nepřesvědčilo, ve svém příspěvku uvedl. „…Dluh na obyvatele je 8000, a srovnávat ho s dluhem ve 25 největších městech je zase blbost, největší města v ČR, mají úplně jinou daňovou výtěžnost (daleko vyšší) na obyvatele než průměrné okresní město. Tenhle dluh je ještě částečně zkreslen tím že byl uměle snížen prodejem obecního majetku, tzn. prodejem 120 ha lesů, které částečně zaplácly díru v rozpočtu po investici do Uffa. Jinak by byl dluh 12.000,- Kč na obyvatele…“ 2014-10-05231746


Autor shrnutí kandiduje v komunálních volbách na 30 místě  za  TOP09 jako bezpartijní. 

Podobné články

Jste mrtvý muž?

5 roky publikováno

Write a Comment

view all comments

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *