Byla doba, kdy bylo možné nakoupit bitcoin za pár korun. Raketový růst této virtuální měny zhodnotil mimořádným způsobem peníze těch nadšenců, kteří se nebáli experimentovat a do nové měny vložili své peníze.

Nyní přichází izraelský podnikatel Saar Wilf, který vybudoval firmu Fraud Sciences, zabývající se bezpečnostním řešením. Tu koupil Pay Pal zhruba před deseti lety. Akvizice stála Pay Pal tehdy 169 milionů dolarů.

Saar Wilf nyní stojí za novým fenoménem, který hýbe současným internetem. Jedná se snad o nový clearingový systém pro vyřizování plateb? Tak spekuluje matador internetu a nyní také redaktor pro vědu a techniku v deníku N, Pavel Koubský. Duší projektu Q je Lawrence H. White, americký profesor ekonomie na univerzitě Georgea Mason. White je považován za autoritu na historii a teorii volného bankovnictví. Chystá se v bankovnictví snad nějaká velká změna? Ne všichni jsou v tomto směru optimisté.

„Je tedy rozumné přidat se do hry? Klidně to udělejte, ale dbejte na opatrnost. Nepřihlašujte se ani přes Google, ani přes Facebook, namísto toho využijte možnosti vytvořit si účet v Initiative Q jen pomocí mailové adresy a hesla. Nepoužívejte svůj primární mail, vytvořte si nějaký jen pro tento účel. Heslo si vymyslete unikátní, v žádném případě takové, kterým se přihlašujete do nějaké jiné služby,“ radí ve svém článku Koubský.

Chcete se zúčastnit? Láká vás nové a nepoznané? Jedná se o letadlo, které po vás místo peněz chce vaše soukromí? Neuniká vám příležitost získat nějaké peníze „zadarmo“?

Otázek mnoho a odpovědí málo, navíc většinou jen značně spekulativních. Pokud chcete zjistit více, nezbývá než udělat vlastní zkušenost. Máte – li skutečný zájem,  kliknete na pozvánku do systému.
Pozvánek najdete na sociálních sítích dostatek. Přidávat je můžete i do komentářů pod tímto článkem. Proč kliknout? Motivace je velmi jednoduchá. Je jí příslib 35 000 dolarů. Dostanete je? Možná ano, možná ne.

Vyzkoušet to nic nestojí. Jakmile se přihlásíte, máte jistých deset procent z částky (prozatím z virtuální měny Q). Dalších patnáct procent dostanete, až rozešlete pět pozvánek a pozvaní je využijí… a tak dále.

Řetězová akce, trochu podobná té kterou použil kdysi dávno Gmail. Ti, kdo si tehdy účty pořídili, mohou dodnes využívat účty, za které si dnes již Google nechává řádně zaplatit. Budou podobnými šťastlivci i příznivci Initiative Q?

Pavel Koubský ve svém článku Initiative Q za podvod nepokládá. Saar Wilf má podle něj reálnou naději na sehnání kapitálu, protože už v minulosti investorům prokázal, že peníze vydělat dokáže. Jeho ideji o centrální bance světa však nevěří.

„V nejlepším případě by mohlo jít o počátek něčeho většího, v čem budou zapojeni mnohem významnější hráči. A nic víc se k tomu dnes říci opravdu nedá,“ uzavírá Koubský ve svém článku „Initiative Q, které je plný internet, slibuje zázračné zbohatnutí výměnou za mailovou adresu“.

Za vyzkoušení člověk nic nedá a tak jsem vyzkoušel přihlášení také. Žádný úskok jsem neodhalil a služba vypadá z bezpečnostního hlediska v pořádku. Získaný odkaz na vstup do systému najdete zde: http://trutnovak.com/initiativeq

Někdy se vyplatí být u něčeho jako první, jindy se vyplatí od něčeho rychle utéci. Jak se rozhodnout u této konkrétní příležitosti, si musí každý zhodnotit sám. Pod článkem je několik relevantních odkazů, během následujících dní lze očekávat, že informace pronikne z internetu i do zorného pole domácích „televizních dinosaurů“.

Zdroje k článku:
Initiative Q: mnoho povyku pro nic. Co by se mohlo pokazit? – Lupa.cz
O co jde Initiative Q, Apple pracuje na vlastních mapách a Twitter Counter končí – Lupa.cz
Bývalí zaměstnanci PayPalu tvoří novou měnu Q. Podívejte se, o co jde a proč ji rozdávají zdarma | CzechCrunch – nejčtenější magazín o startupech a technologiích
Zapomeňte na bitcoin a zahoďte své kreditky, protože světem se už šíří Q – Živě.cz
Co je Initiative Q a jak se připojit? | Martin Žatkovič
Co je to Initiative Q? Jak získat pozvánku a tisíce mincí zdarma?
Initiative Q, které je plný internet, slibuje zázračné zbohatnutí výměnou za mailovou adresu – Deník N