Otevřený dopis lídrovi trutnovské TOP 09

Vážený pane Řehůřku,

zasílám vám tento otevřený dopis, jímž reaguji na nepravdivé informace, které jste uvedl ve Vašem kandidátském rozhovoru na webu Trutnovinky.cz, a bohužel nutno dodat, tyto nepravdivé informace jste uvedl vědomě.

V rozhovoru jste uvedl, cituji:  Víme, že Uffo má poměrně velké dotace od města, které se pohybují na úrovni kolem nějakých třiceti milionů korun ročně. Osmnáct bylo na provoz a dvanáct jako investice. Proč třeba ty investice, proč investice do nové budovy? Dvanáct milionů se nám jeví jako docela dost… Myslíme si, že není úplně nutné, aby nová budova se stářím několika let potřebovala ročně dvanáct milionů investic. To je asi to hlavní.“

Tato informace je nepravdivá. Příspěvek města na rok 2014 do Uffa (SCT) činil 16 500 000 včetně dotace na Cirk-UFF. Oněmi 12 milióny, nad kterými jste se podivoval coby nad investicemi do nové budovy, jste pravděpodobně myslel částku 10 200 000, což je účetní položka – odpisy. Ta jeden den přijde na náš účet a v zápětí ji posíláme zpět na účet města. Nejedná se o žádné investice do nové budovy, z těchto peněz nemáme ani korunu, všechny je vracíme obratem městu. Škoda, že jste jako zastupitel města Trutnova a kandidát na starostu nesledoval, o čem hlasujete. Anebo si aspoň neověřil fakta před rozhovorem a nepodíval se i na příjmovou stránku rozpočtu města. Pravdou není ani to, že jde na provoz 18 miliónů. Do této částky jste započítal mimo jiné granty z MKČR a jiných institucí, které jsme získali sami, ale které nám musí být z účtu ministerstva převedeny skrze účet města. Příspěvek města Uffu je tedy téměř poloviční, než jaký jste uváděl.

Samotný fakt, že jste poskytl nepravdivou informaci, by mohl být pouze známkou Vaší neznalosti, což je sice u zastupitele a kandidáta na starostu zarážející, ale omluvitelné či pochopitelné, mýliti se je lidské. Já jsem Vám však okamžitě poté, co jsem si Váš rozhovor přečetl, zavolal, Váš omyl Vám vysvětlil a dotázal se, zdali jste ochoten uvést věci na pravou míru. Sdělil jste mi, že jste tyto informace dostal od vašich kolegů z TOP 09, že se tedy s nimi musíte poradit a že mi dáte během dne vědět. Uvedení na pravou míru bych opravdu ocenil. Omluva či vysvětlení omylu není slabost. Je to naopak ukázka morální síly a krok, který nezabíjí další možnou spolupráci či alespoň komunikaci. Já jsem však od Vás dostal po několika hodinách esemesku v následujícím znění: „Pane rediteli, po domluve s ostatnimi kandidaty se nase stanovisko nemeni, nebudeme psat opravu. S pozdravem Rehurek“.

Bohužel si tuto Vaši informaci neumím vysvětlit jinak, než, že Vy osobně i trutnovská TOP 09 jako celek, hodlá záměrně mást před komunálními volbami občany prostřednictvím (věřte, že s tímhle termínem šetřím a používám jej opravdu nerad) účelových lží. Navíc dodávám, že snadno prokazatelných.

Rovněž musím smutně konstatovat, že jsem Vás osobně (i několik dalších Vašich spolukandidátů z trutnovské TOP 09, které znám) doposud považoval za slušné lidi. Tohle moje přesvědčení je nyní silně nabouráno. Nutno dodat, že za mnou přišlo několik málo Vašich spolukandidátů, kteří mi sdělili, že jsou proti používání podobných praktik.  Toho (i jich) si vážím.

Jsem rovněž pevně přesvědčen (to je samozřejmě pouze můj názor), že za skutečností, že trutnovská TOP 09 používá vědomě nepravdivé informace a tedy záměrně mate veřejnost a tím se ji snaží ovlivnit před volbami, stojí především osoba Vašeho spolukandidáta, Martina Věcheta. Pro něj jsou zákeřné způsoby boje, jak mi praví má osobní zkušenost, denním chlebem.

Mou životní filozofií je spojovat lidi. Primárně jsem nastaven ke komunikaci a spolupráci. Plivání do tváře ovšem akceptovat nemohu. Ve volbách by mělo jít o střet idejí, konceptů. Nikoli o manipulaci lidí na základě vědomě šířených nepravd. Tento přístup nikdy nemůže vyústit v nic pozitivního. Je jen na Vás a Vašich spolukandidátech, zdali si budete ochotni tyto věci připustit a uvědomit, či zdali budete pokračovat Vámi nastolenou, podle mého pevného přesvědčení destruktivní a celkově špatnou, cestou.

Na úplný závěr snad jen malý dodatek. Václav Havel říkal, že „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“. Pevně věřím, že lež a nenávist, která se v trutnovské TOP 09 od příchodu Martina Věcheta zabydlela, v našem městě nezvítězí.

S přáním všeho dobrého

Libor Kasík

ředitel UFFO – SCT

Společenské centrum Trutnovska

pro kulturu a volný čas

Náměstí republiky 999

541 01 Trutnov

________________________________