Warning: Undefined variable $sHRKkvoTop in /data/web/virtuals/27822/virtual/www/domains/trutnovak.cz/wp-includes/post-thumbnail-template.php on line 1

Warning: Undefined variable $TPxPKL in /data/web/virtuals/27822/virtual/www/domains/trutnovak.cz/wp-includes/class-wp-dependencies.php on line 1

Warning: Undefined variable $wLkOA in /data/web/virtuals/27822/virtual/www/domains/trutnovak.cz/wp-content/plugins/jetpack/functions.global.php on line 1
Post | Trutnovak.cz | Regionální web pro trutnovsko
Pátek, 12 července, 2024
spot_img
Domů Blog

Jak funguje zdravotnictví a jaká práva mají pacienti

V rámci besed na téma Zdravotnické právo pro každý den se dne 1. října v malém sále Městského úřadu v Trutnově uskuteční beseda pro širokou veřejnost o tom, jak funguje zdravotnictví a jaká práva mají pacienti.

S JUDr. Ondřejem Dostálem, specialistou na zdravotnické právo se můžete setkat od 17:00 hodin.

Témata přednášky:

 • Jak funguje zdravotnictví v ČR, kdo to celé platí a kdo rozhoduje?
 • Medicína a peníze: Na jaké zákroky, léky a pomůcky mám nárok zdarma?
 • Doplatky, regulační poplatky, příplatky za “nadstandard” a péče v cizině
 • K čemu jsou zdravotní pojišťovny, proč jich je sedm a jak si zvolit tu pravou
 • “Citlivé” nemoci a úrazy: O čem je lékař povinen mlčet a co je naopak povinen oznámit
 • Zdravotnická dokumentace: Komu patří, jak do ní nahlédnout a pořídit si kopie
 • Záchrana a urgentní stavy: Kdy ji zavolat, kam pacienta odvezou, kdy lze péči odmítnout
 • “Máme plno!” aneb odmítání pacientů, čekání na operace, dojezdové doby
 • Nemocné dítě nebo nesvéprávný: Práva a povinnosti rodičů a opatrovníků
 • Poškozený pacient: Právní odpovědnost zdravotníků a nemocnic
 • I zdravotník má práva – a pacient povinnosti
 • “Mor, cholera, koronavirus”: Práva a povinnosti pacientů a zdravotníků při epidemiích a v karanténách

V druhé části bude následovat diskuse, kde lektor zodpoví jakékoliv dotazy, týkající se zdravotnictví.

Beseda pacientů se koná pod záštitou náměstka pro zdravotnictví Aleše Cabicara.

Vítáni jsou zdraví i nemocní, laici i odborníci.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Trutnovští dopraváci měli v úterý na pilno

DN - Bílé Poličany - Rohoznice.jpg

Za vším hledej alkohol

TRUTNOVSKO – Hned několik nehod přineslo druhé červencové úterý. DN - Lipnice.jpg

DN – Lipnice

V úterý 14. července po deváté hodině ranní vyjížděli policisté k havárii osobního vozidla Kia Carens do části Lipnice ve Dvoře Králové nad Labem. Podle prvotního šetření tu jeho řidič pod vlivem alkoholu při odbočování z komunikace k domu nezvládl řízení a přední částí narazil do kovového sloupku brány. Naštěstí se nezranil a ani vzniklá škoda není nikterak vysoká, předběžně pouze 2 tisíce korun.

U řidiče však policisté naměřili při dechových zkouškách 2,96 a 3,08 promile alkoholu. Na místě mu proto zadrželi řidičský průkaz. Za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky mu nyní hrozí až tři roky vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Viadukt na Horské v Trutnově opět polapil nepozorného řidiče

DN - Trutnov.jpg K další havárii, tentokrát nákladního automobilu DAF, vyjeli dopravní policisté krátce před polednem do ulice Horská v Trutnově. Jeho řidič se tu neměl řídit dopravním značením, které zakazuje vjezd vozidel, jejichž výška přesahuje vyznačenou mez. Následně při průjezdu pod mostní konstrukcí do této horní částí vozidla narazil.

O tomto viaduktu jsme psali nedávno, kdy pod ním uvízl další nepozorný řidič.

V důsledku nehody však nedošlo k přerušení železniční dopravy, která zde vede, ani k žádnému zranění. Dechová zkouška na alkohol vyšla u řidiče negativně. Celková hmotná škoda je předběžně vyčíslena na 130 tisíc korun. Policisté za přestupek v dopravě udělili provinilci na místě pokutu v příkazním řízení.

Příliš rychlý motocyklista

Odpoledne po 16. hodině vyjížděli policisté mezi obce Bílé Poličany a Rohoznice, kde se střetl motocykl Triumph s osobním vozidlem Škoda Felicia. Podle prvotního zjištění tu motorkář zřejmě nepřizpůsobil rychlost při průjezdu prudké pravotočivé zatáčky. Následně vyjel do protisměru, kde čelně narazil do protijedoucího vozidla. Motocykl po nárazu skončil odhozený v pravém jízdním pruhu a jeho řidič na vozovce. Motorkáře si následně do péče převzali přivolaní záchranáři, kteří ho převezli k dalšímu ošetření do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Řidič vozidla žádné zranění neutrpěl. Dechové zkoušky na alkohol dopadly u obou účastníku negativně. Předběžná škoda je vyčíslena na 130 tisíc korun. Nehoda je nyní v šetření trutnovských dopravních policistů.

Nezvládnuté BMW na Vyšince u HajniceDN - u obce Hajnice.jpg

Nezvládnuté řízení je s největší pravděpodobností také na vině poslední čtvrteční dopravní nehody. Na silnici č. I/37 u obce Hajnice řidička vozidla BMW při průjezdu táhlou levotočivou zatáčkou v klesání zřejmě nepřizpůsobila rychlost jízdy. Částečně zajela na krajnici a dostala smyk, který nezvládla. Následně vyjela do protisměru, kde levou zadní částí narazila do přední části protijedoucího vozidla Seat. Po střetu skončila s automobilem vpravo mimo komunikaci, zde narazila do náletových dřevin a zůstala stát na přilehlém poli. V důsledku nehody se lehce zranila řidička z vozu Seat, kterou si převzali do péče záchranáři. Alkohol u obou vyloučily dechové zkoušky. Hmotná škoda je zatím celkově vyčíslena na 200 tisíc korun. Také tato nehoda je i nadále v šetření policistů.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Motorkář riskoval při předjíždění, v krvi mu naměřili alkohol

DN - Vrchlabí - Špindlerův Mlýn.jpg

TRUTNOVSKO – Jeho manévr skončil nehodou a navíc nadýchal alkohol.

V sobotu 11. července po 18. hodině vyjížděli policisté k dopravní nehodě motocyklu s osobním vozidlem mezi obce Vrchlabí a Špindlerův Mlýn (silnice č. II/295). Podle prvotního šetření tu motorkář začal předjíždět v pravotočivé zatáčce autobus, aniž měl dostatečný rozhled před sebe. V této chvíli v protisměru jel automobil Škoda a řidič motorky Suzuki začal prudce brzdit. Jeho manévr následně skončil střetem s protijedoucím vozidlem, když při brzdění stroj položil a sám spadl na vozovku. Motocykl poté narazil do levého boku vozu a skončil vpravo mimo komunikaci. Při nehodě se naštěstí nikdo nezranil. Dechová zkouška na alkohol však u zahraničního řidiče motorky odhalila pozitivní výsledek 0,40 promile. Hmotná škoda je předběžně vyčíslena na 100 tisíc korun.

Policisté motorkáři uložili kauci ve výši 15 tisíc korun. Za přestupek v dopravě mu dále hrozí u správního orgánu pokuta a zákaz řízení.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Žena pod vlivem alkoholu narazila vozidlem do altánu

S vozidlem narazila do altánu

TRUTNOV – Pod vlivem alkoholu vozidlo neuřídila.

V neděli 12. července po 23. hodině vyjížděli policisté k havárii osobního vozidla Citroën do obce Dolní Olešnice. Prvním šetřením zjistili, že 27letá řidička nepřizpůsobila rychlost na místní komunikaci. Na konci vozovky, po projetí mírné levotočivé zatáčky, měla začít prudce brzdit, ale automobil nestačila včas zastavit. Vyjela mimo vozovku, kde následně narazila do dřevěného altánu a nadzemního bazénu. Poškodila také obrubník a betonovou dlažbu. Při karambolu se žena naštěstí nezranila. Provedená dechová zkouška u ní však prokázala 1,40 promile alkoholu. Policisté ji proto na místě zadrželi řidičský průkaz. Celková hmotná škoda je předběžně vyčíslena na 30 tisíc korun.

Řidičce nyní ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky hrozí až tři roky vězení, pokuta nebo zákaz řízení.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Zloděj kradl v obci Dolní Branná

Zloděj odcizil z kanceláře peníze

TRUTNOVSKO – Do budovy firmy vnikl přes okno.

Od pondělního rána se vrchlabští policisté zabývají případem vloupání do objektu jedné firmy v obci Dolní Branná. Dosud neznámý pachatel měl do budovy vniknout násilím přes okno a uvnitř dále vnikl do kanceláře. Při vstupu poškodil dveře kanceláře a dále uzamčenou skříňku, ze které odcizil finanční hotovost téměř 10 tisíc korun. Celková škoda se pak vyšplhala na necelých 22 tisíc korun.

Policisté případ šetří pro spáchání přečinů krádež a poškození cizí věci, za který pachateli v případě dopadení a odsouzení hrozí až 2 roky vězení.

[bsa_pro_ad_space id=8]

V architektonické soutěži bude Trutnov reprezentovat Středisko volného času

Známe 15 finalistů v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj ve spolupráci s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Českým svazem stavebních inženýrů, Českou komorou architektů a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR Hradec Králové vypsal 17. ročník soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje 2020.

Cílem soutěže je seznámit širokou odbornou i laickou veřejnost s úrovní současného stavebnictví, architekturou a projektováním v Královéhradeckém kraji. Soutěž slouží k podpoře kvalitní komplexní realizace velkých i malých staveb v kraji a zviditelnění stavebních a projekčních firem, které v regionu působí.

Do soutěže bylo přihlášeno 15 staveb, které nyní posoudí hodnotitelská komise. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční na podzim tohoto roku.

Soupis staveb přihlášených do soutěže „STAVBA ROKU 2020“ Královéhradeckého kraje

Modernizace vzdělávacího a výcvikové středisko HZS KHK ve Velké Poříčí

Známe 15 finalistů v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje

Základním posláním polygonu je výcvik a školení lezení a práce nad volnou hlubinou nejen profesionálních hasičů, ale nově se zde budou moci zdokonalovat také dobrovolní hasiči a zástupci dalších složek IZS. Objekt je navržen tak, aby maximum vnitřních i vnějších ploch sloužilo pro výcvikové aktivity. Najdeme zde i cvičnou studniční šachtu nebo přestavitelné polygony stísněných prostor, část polygonu je možné bezpečně zaplavit či zakouřit. Náš tým si vytkl za cíl respektovat jasně definovaný účel a z něho odvozené mimořádné rozměry a proporce objektu, na druhou stranu ale v žádném případě nerezignovat na architektonické řešení dominantního objektu. Z hlavní kvádrové červené hmoty je na nároží orientovaném k hlavnímu vstupu do areálu výtvarně „odejmut“ ostře řezaný objem, takto komponované železobetonové plochy jsou využity pro vnější lezeckou výcvikovou stěnu, která je tak zároveň jedním z mnoha zevně viditelných „podpisů“ hasičského záchranného „řemesla“ na budově.

Rozhledna Velká Deštná

Známe 15 finalistů v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje

Turistická rozhledna na nejvyšším vrcholu Orlických hor – Velké Deštné (1115 m.n.m), inspirovaná charakteristickými klimatickými podmínkami. Deštěm a větrem!

Proudy deště hnané větrem byly transformovány do tenkých tyčových prvků konstrukce rozhledny. Různé směry dešťových přívalů se propisují do směrů prvků, které se kříží na jednotlivých stěnách. Určující přírodní živly jsou připomenuty také větrným rukávem na vrcholové plošině a lavičkou ve tvaru kapky, v patě věže.

Plášť rozhledny se dynamicky proměňuje podle úhlu pohledu z exteriéru i interiéru. Tříramenné schodiště stoupá mezi polo-transparentními stěnami až do předposledního podlaží. Odtud na vrcholovou plošinu vede úzké točité schodiště, coby poslední moment napětí před vrcholem. Pak se již návštěvníkům otevře ničím nerušený panoramatický výhled do široké krajiny.

Rekonstrukce internátu FVZ Hradec Králové

Známe 15 finalistů v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje

Objekt internátu Akademika Heyrovského ve správě Armádní Servisní, příspěvkové organizace (AS-PO) slouží stejně jako před rekonstrukcí potřebám Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové především jako vojenské ubytovací zařízení pro studenty FVZ a jako zázemí pro ostatní útvary či instituce ministerstva obrany. Ve výškové, 16-ti podlažní budově byly provedeny kompletní stavební úpravy interiéru a práce na zateplení obvodového pláště a střechy. V rámci těchto prací byla provedena výměna výplní otvorů za nová plastová a hliníková okna a sestavy, byly provedeny nové konstrukce podlah a stěn, dále nová sociální zázemí. Kompletně nově byly provedeny rozvody TZB vč. rozsáhlých rozvodů a nejnovějších technologií slaboproudých instalací. Došlo k m

Došlo k modernizaci výtahů a technologií výměníkové stanice s kotelnou a k vybudování parkoviště.

Rekonstrukce a dostavba Střediska volného času Trutnov

Známe 15 finalistů v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje

Záměrem bylo upravit a doplnit stávající objekt sportovní haly Na Nivách (č. p. 568) a vytvořit tak moderní, bezpečný, víceúčelový a originální objekt Střediska volného času Trutnov (SVČ Trutnov), který bude sloužit dětem, mládeži i další veřejnosti. Cílem bylo vytvořit prostředí, které bude stimulovat cílené i spontánní volnočasové aktivity zejména dětí a mládeže. Propojením jednotlivých prostor, umožnuje docílit toho, že se lidé v objektu i celém areálu navzájem mohou inspirovat, podněcovat a stimulovat. Zároveň návrh zohledňuje fakt, že volnočasové aktivity podléhají trendům, v čase se proměňují, a vyskytuje se množství netradičních aktivit.

Malé lázně v Bělovsi, Náchod

Známe 15 finalistů v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje

Stavba „Malých lázní“ v Náchodě – Bělovsi se sestává z repliky původní historické vily „Komenský“ a ryze soudobé přístavby kolonády s pítky, poskytujícími léčivou minerální vodu z vrtů Běla a Jan. V objektu vily se nachází kavárna, výstavní prostor s expozicí o historii lázeňství v Bělovsi a městské informační centrum. Jedná se o první kroky směřující k návratu lázeňství do této lokality, která lázeňskou historií byla proslulá. Na kolonádu navazuje park s pobytovým parterem doplněný např. o vodní prvek, zimní pítko, relaxační zónu a volnou krajinu s regionálním biocentrem a rozlivovými loukami.

Stavba Malých lázní je součástí realizovaného projektu AQUA MINERALIS GLACENSIS. Hlavním cílem je vytvoření Česko-polského lázeňského okruhu využívajícího potenciálu unikátních minerálních vod. Partnerskými městy Náchoda jsou Město Hronov, Duszniki Zdroj, Kudowa Zdroj.

Revitalizace kulturní památky roubeného kostela sv. Mikuláše v Hradci Králové

Známe 15 finalistů v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje

Unikátní dřevěný kostel sv. Mikuláše byl v roce 1935 transferován z východního Slovenska do Hradce Králové. V roce 2013 započala rozsáhlá předprojektová příprava obnovy tohoto sakrálního areálu, díky níž se podařilo vyvrátit o kostele několik tradovaných mýtů a zjistit jeho skutečné stáří. V průběhu navazujících projekčních prací bylo rozhodnuto propojit tradiční restaurátorské postupy s využitím moderních technologií, které by zajistily trvanlivost díla i bezpečnost celé stavby. Veškerá technická zařízení byla navržena tak, aby nenarušovala vnímání stavby a byla plně reverzibilní.

Zcela unikátní byl záměr instalovat pod vnější plášť roubeného kostela stabilní hasící plynové zařízení a zařízení pro úpravu jeho vnitřního klimatu. Dále byl kostel doplněn skrytým hromosvodem a elektronickým zabezpečovacím systémem. Oprava areálu včetně restaurování skvostné interiérové výmalby kostela a mobiliáře byla realizována v letech 2016-2019. Od ukončení prací je činnost zařízení na úpravu vlhkosti v interiéru dlouhodobě sledována a vyhodnocována.

Vila nad řekou, Nové Město Nad Metují

Známe 15 finalistů v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje

Rodinná vila, diskrétně vsazená do koruny opukového srázu nad řekou Metují, svým pojetím neokázale zhmotňuje funkcionalistické vize zadavatelů stavby: „Kvalitní materiály, přiměřené dispozice, žádná zbytečná zdobnost.“ Třípodlažní hmota je z větší části zahloubená pod úroveň terénu. Zároveň je však díky centrálnímu atriu i při zachování požadovaného soukromí svých uživatelů dům plně prosvětlen.

Součástí jednotného harmonického celku je i na míru vyráběný nábytek a další kvalitně provedené řemeslné práce nejen v interiéru, ale i v exteriéru, který zdobí impozantní kamenná zeď z opuky, vytěžené při stavbě domu. Nevšední filantropický rozměr pak celé realizaci dodává vybudování veřejně přístupného parčíku s vyhlídkou v navazující části pozemku.

Nástavba, přístavba a stavební úpravy základní školy v Dobřanech

Známe 15 finalistů v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje

Základní škola se nachází v centru obce Dobřany, na její návsi, která je tvořena historickými objekty – kostel, fara, historické chalupy a stodoly, semknuté kolem volného prostranství se zastávkou. Navržená nástavba III.NP se snaží o co nejšetrnější překročení původního objemového měřítka stavby tak, aby se jejím zvětšením co nejméně narušil komorní ráz podhorské vesnice, které dominuje barokní kostel.

Dispozice v novém podlaží nástavby vesměs kopíruje, komunikačně a konstrukčně navazuje na základní dispoziční trojtrakt spodních podlaží. Bylo vytvořeno několik nových moderních speciálních i kmenových učeben a celkově byla budova upravena na současné požadavky pro správné užívání základní školy v dnešní době i do budoucna.

Rekonstrukce Tyršova mostu v Jaroměři

Známe 15 finalistů v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje

Tyršův most v Jaroměři z roku 1932 převádí místní komunikaci III. třídy přes řeku Labe. Jedná se o nemovitou kulturní památku „silniční most Tyršův“ zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky.

Most je obloukový jednopolový s horní mostovkou. Nosná konstrukce mostu je tvořena segmentovou klenbou ze železobetonu. Čelní zdi jsou z lomového kamene s kvádrovým obkladem. Mostní těleso je doplněno čtyřmi osvětlovacími pylony. Rozpětí klenby je 24,0 m a vzepětí 2,46 m.

Cílem rekonstrukce bylo odstranění poruch mostního objektu, obnova mostního svršku a vybavení dle historických dokumentů.

MOST EV. Č. 3082 – 1 HRADEC KRÁLOVÉ, SVINARY

Známe 15 finalistů v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje

Most plk. Šrámka převádí silniční komunikaci III/3082, chodník pro pěší a inženýrské sítě přes řeku Orlici v místní části Svinary statutárního města Hradec Králové. Most je jednopolový bez podpory v řece o rozpětí 75 m. Konstrukčně se jedná o podélně předepnutý trámový nosník vyztužený ocelovým obloukem (tzv. Langrův nosník).

Nosná konstrukce je uložena na železobetonových opěrách se zavěšenými křídly. Opěry jsou založeny na velkoprůměrových pilotách. Mostovka tloušťky 250 mm má příčný střechovitý spád. Hlavní nosné trámy betonové mostovky nepravidelného lichoběžníkového průřezu s přibližnými obrysovými rozměry 1,7 x 1,0 m v sobě nesou kotvy ocelových táhel nosného oblouku a současně v sobě skrývají kabelové trasy dodatečně předpínaných lan. Při betonáži mostovky bylo uloženo 530 m3 betonu pevnosti C 40/50.

Při navrhování tohoto mostu byl kladen důraz nejen na funkci, ale i na architektonickou zajímavost a stavba se tak stala jednou z dominant lokality. Most se tak zařadil do plejády hradeckých mostů zajímavých stavebně i architektonicky.

Revitalizace budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové

Známe 15 finalistů v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje

Revitalizace secesního objektu Muzea východních Čech zahrnovala obnovu vnější fasády z lícových cihel, opravu a nátěry dřevěných oken, kompletní výmalbu vnitřních prostor a další práce, které vrátily objekt do původního stavu dle dochované dokumentace. V globálním náhledu zásah řešil konzervaci stávajícího stavu objektu a navrácení jeho částí do podoby, ve které ho před zhruba sto lety navrhl architekt Jan Kotěra.

V předpolí objektu byla kompletně rozebrána kašna včetně tělesa fontány a technologie. Kamenné zdi byly společně s kašnou a fontánou v ateliéru pod dozorem restaurátora a pracovníků NPÚ kompletně očištěny a navráceny zpět do původní polohy. V průčelí budovy pracoval restaurátor na obnově sedmimetrových soch z keramických glazovaných tvarovek. Zároveň byla zajištěna statika trůnů, na kterých jsou usazeny sochy.

V interiéru budovy proběhla renovace všech maleb. Velká pozornost byla soustředěna na restaurování výmalby sádrových omítek opatřených reliéfní výzdobou. Obnoveny byly také vitráže, které zdobí výplně oken ve druhém a třetím nadzemním podlaží.

Nově se v podzemním podlaží upravil prostor pro rozšíření stávající expozice. Byla kompletně přesunuta výměníková stanice, která uvolnila prostor pro zázemí a skladování. Pro návštěvníky muzea je nově otevřen i prohlídkový okruh zahrnující návštěvu střechy pátého podlaží, kde je vybudována vyhlídková terasa.

Rekonstrukce kina Biograf Český Ráj, Jičín

Známe 15 finalistů v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje

Hlavní cíle rekonstrukce Biografu Český ráj byly dva. Prvním z nich byla úprava objektu tak, aby vznikl moderní víceúčelový kulturní objekt, který odpovídá požadavkům 21. století, jehož hlavním účelem bude kinoprovoz. Druhým cílem bylo kultivovat a estetizovat objekt kina a jeho okolí do podoby, která se bude blížit stavu z doby svého vzniku a zároveň vytvářet obytný a užitný veřejný prostor v blízkosti centra města.

Hlavní úpravou v rámci architektury objektu bylo odstranění přístaveb (boční křídla a trafostanice) a obnovení majestátního vstupního průčelí. Snahou bylo obnovit charakter stavby z 20. let a zároveň akceptovat dnešní požadavky na veřejnou stavbu jakou Biograf Český ráj je. U vstupu byl obnoven vysoký řád, přístupové schodiště s rampami a originálním osvětlením a nově byl doplněn o skleněné zastřešení a plakátovací bannery. Schodiště, obnovené závětří a skleněné zastřešení vytváří dostatečně velký rozptylový a nástupní prostor před objektem.

Schodiště Bono Publico, Hradec Králové

Známe 15 finalistů v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje

Objekt schodiště se nachází v centru Hradce Králové na území Městské památkové Rezervace Hradec Králové.

Kryté schodiště se nachází na jižním svahu historického jádra města, spojující prostor křižovatky ulic Komenského a Ignáta Hermanna s Velkým náměstím a je zapsáno v seznamu kulturních památek. Začíná branou proraženou v barokní hradbě v ulici Komenského, na opačné straně ústí průchodem mezi bočním křídlem biskupské rezidence a domem U Špuláků do Velkého náměstí.

Bono Publico představuje typ krytého schodiště položeného příčně po svahu tak, že spojuje výškově značně odlišné úrovně komunikace pod svahem a úrovně hlavního městského prostoru – Velkého náměstí. Komunikace je dlouhá 37,5 m, převýšení obou vstupních úrovní činí cca 11,6 m, průměrné stoupání je tedy cca 18°.

Stavebně je Bono Publico řešeno jako krytý obestavěný koridor se čtyřmi schodišti oddělenými trojicí podest. Dolní vstupní část má podobu portálové stěny s atikou mírně předstupující spodní tarasní zeď teras, výstupní horní část prochází úzkým křídlem napojeným na zadní trakt biskupské rezidence.

Parkovací dům Jana Gayera v Hradci Králové

Známe 15 finalistů v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje

Parkovací dům Jana Gayera s kapacitou 284 parkovacích stání leží v Městské památkové zóně Hradce Králové.

V reakci na významný archeologický nález základového a částečně i nadzemního zdiva hradecké vojenské pevnosti z konce 18. století, došlo k úpravě projektu parkovacího domu tak, aby základové piloty parkovacího domu byly vedeny mimo nalezené historické konstrukce.

Parkovací dům Jana Gayera dělíme do dvou hlavních hmot. Větší z nich se přizpůsobuje oběma dominantním budovám klasicistních kasáren. Druhá část je o půl patra nižší, v podélném směru kratší a uzavírá vnitřní náměstí vymezené objekty barokní pevnosti. Mezi tyto dvě hmoty sloužící parkování jsme vložili vertikální komunikace a prostory toalet, skladů a technických místností.

Parkovací dům zhotovili jako železobetonový monolitický skelet se ztužujícími komunikačními jádry. Vodorovné konstrukce jsme navrhli jako bezprůvlakové monolitické spádované desky. Vnější plášť tvoří svislé modřínové lamely a stěny z monolitického betonu.

Rekonstrukce mostu M3 v Safari Parku v e Dvoře Králové nad Labem

Známe 15 finalistů v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje

Původní železobetonový most ze sedmdesátých let, trpící závadami statiky vodorovných nosníků, byl kompletně rekonstruován. Základní myšlenkou bylo využít rekonstrukci mostu ke změně jeho charakteru tak, aby lépe zapadal do afrického Safari, ve kterém se nachází.

Po důkladné sanaci byly ponechány původní železobetonové opěry mostu a vodorovné části byly nahrazeny 13 mostními díly ze samopatinující oceli s modřínovými mostinami. Zároveň toto řešení zjednodušilo budoucí údržbu mostu, která se omezí v podstatě na údržbu a následnou výměnu dřevěných mostin. Vzhledem k sezónnímu užívání nejsou ocelové části ohroženy zimním solením.

Královehradecký kraj

[bsa_pro_ad_space id=8]

Krkonoše v obležení automobilů, místním se to nelíbí

Auta v Krkonoších

Česká televize ve svém zpravodajství informovala o změně značení, která umožnila řidičům, aby mohli jezdit až na hranici klidové zóny národního parku.

Cesta autem ze Špindlerova Mlýna až na hřebeny Krkonoš byla při tom dříve nemyslitelná.

Podle informací ČT již od 1. července nemá Správa Krkonošského národního parku právo na příjezdové cestě omezovat provoz. „S přípravou nového návštěvního řádu zkrátka a dobře skončila možnost na této silnici regulovat dopravu ze strany národního parku,“ vysvětluje náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar.

Místní obyvatelé si všímají, že provoz na silnici mnohonásobně vzrostl. To se nelíbí ochráncům přírody, ani provozovatelům restaurací a chat. „Aby jezdili lidé nahoru jen tak ze srandy si dělat selfíčka… to území je krásné a máme ho chránit. Má to být exkluzivita, a ne průjezdní dráha,“ rozčiluje se například Martin Jandura z infocentra ve Špindlerově Mlýně.

Provozovatelé Špindlerovy boudy se brání náporu aut po svém. Na auta zaparkovaná na soukromém parkovišti bez povolení umísťují botičky.

V současnosti parkují vozidla už i na postranních cestách podél silnice. Komunikace patří městu, a to bude také rozhodovat o umístění nové zákazové značky.

„Prověřujeme právní možnosti regulace vjezdu motorových vozidel do této lokality,“ oznámil starosta Vladimír Staruch.

Podle města se informace o změně značení dostala k vedení až letos v červnu. Podle náměstka ředitele Správy KRNAP Jakuba Kašpara, však o zrušení značení ví město po celou dobu, kdy byl projednáván nový návštěvní řád.

 

zdroj: ČT24

[bsa_pro_ad_space id=8]

Omezení provozu v ulici Horská pod viaduktem

Město Trutnov informuje o částečné uzavírce komunikace v ulici Horská pod viaduktem (úsek železničního podjezdu na Šestidomí). A to ve dnech 17. – 20. srpna 2020, z důvodu opravy komunikace.

Tento úsek je nechvalně známý jako místo odchytu kamionů, které se zhruba jednou ročně snaží podjet pod 3,7 metrů vysokým viaduktem. Poslední nešťastník zde uvízl ve středu 8. července tohoto roku. Taková situace si vždy vyžádá omezení průjezdu komunikací, což komplikuje dopravní situaci.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Pojišťovna chce po záchranářích peníze které vyplatila

Motory vodní nádrž Rozkoš

Pojišťovna požaduje po vodních záchranářích z Rozkoše peníze, které dostali na nákup nových lodních motorů za ty které jim neznámí zloději ukradli

O tom že pojištění proti krádeži u pojišťovny nemusí vyřešit finanční problémy způsobené bezohledným lapkou, se přesvědčili vodní záchranáři z Rozkoše u České Skalice.

V roce 2018 jim neznámý pachatel ukradl dva lodní motory. Měli uzavřenou pojistku a tak si mohli s přispěním dárců a pojišťovny pořídit motory nové. Nyní jim situaci zkomplikovala skutečnost, že policie motory našla, avšak nedopadla viníka.

Pojišťovna chce vyplacenou pojistku zpátky, což je pro dobrovolné záchranáře velký problém.

Pojišťovna svůj požadavek odůvodňuje tím, že se motory našly a formálně tedy vůbec nebyly ukradeny. Policie stroje původním majitelům vrátila, ale neoznačila žádné viníky. „Došlo by k obohacení, které je nepřípustné. Platí to pro všechny právní subjekty,“ uvedl mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Záchranáři ovšem nemohli čekat, zda se jim někdy v budoucnu motory vrátí. „Nebyli jsme schopni přejet na druhou část přehrady, a tím pádem byli ohroženi lidé na životech,“ zdůraznil jejich předseda Vratislav Vrábel.

Ukradené a nalezené motory tedy v současné době leží na záchranářské základně na lavičce. „Nemáme pro ně využití,“ vysvětlil Vrábel. Situace se podle jeho slov nedá řešit ani prodejem. Domnívá se, že by se staré pětikoňové motory prodaly maximálně za poloviční cenu. „Takže furt budeme v minusu,“ uzavřel.

Vodním záchranářům z Rozkoše nyní nezbývá, než se vrhnout do brigád, aby na peníze které po nich chce pojišťovna vydělali.

ČT Regiony FB Vodní záchranná služba ČČK Náchod

[bsa_pro_ad_space id=8]

Žena na Královehradecku surově zacházela s kojencem

Kriminalisté z Hradce Králové stíhají šestadvacetiletou ženu z Královehradecka, které podle zjištění vyšetřovatelů surově zacházela se svým dítětem. Ženě hrozí za poškození zdraví kojence až dvanáct let vězení.

Žena nyní čelí obvinění z těžkého ublížení na zdraví. „Policie jí klade za vinu, že svému dítěti v kojeneckém věku způsobila vážnou újmu na zdraví. Na verdikt nyní čeká ve vazební věznici, neboť soudce akceptoval návrh státního zástupce na její vzetí do vazby. To je vše, co můžeme k tomuto citlivému případu říci,“ uvedla mluvčí hradecké policie Eva Prachařová.

Čtyřměsíční dítě po složité operaci žije, patrně však přišlo o zrak.

„Už na začátku bylo jasné, že taková zranění nejsou náhodná a čtyřměsíční dítě si je nemohlo způsobit samo. Podezřelou byla jeho matka a podle lékařských závěrů musela s miminkem silně třást. Kriminalisté budou také zjišťovat, jestli zranění nevznikla i nějakým dalším násilím,“ uvedla ve svém zpravodajství televize Nova.

K podobnému případu došlo v roce 2012 v Radvanicích, kde byla obviněna 24 letá matka ze spáchání zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví a týrání svěřené osoby. Policisté tehdy provedli rozsáhlou pátrací akci, která vedla k nálezu mrtvého tělíčka 4 měsíčního chlapce. Matka tehdy tvrdila, že jí dítě bylo uneseno.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Recidivista trutnovské prodavačky nepřelstil

V těchto dnech policisté v rámci zkráceného přípravného řízení sdělili podezření 39letému recidivistovi z přečinu krádež. Kladou mu za vinu, že ve čtvrtek 9. července krátce před polednem odcizil v jednom z obchodů v Trutnově drogistické zboží v celkové hodnotě necelých 400 korun. Věci měl pronést přes pokladnu bez zaplacení ve svém batohu, ale k jeho smůle nezůstal bez povšimnutí zaměstnanců prodejny, kteří přivolali policii.

Policisté následně zjistili, že muž má za sebou bohatou trestní minulost a brány věznice opustil naposled v dubnu letošního roku. Svým počínáním se tak dopustil recidivy a nyní mu v případě odsouzení hrozí až tříletý pobyt za mřížemi.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Vadil mu strom, město Trutnov na pachatele podává trestní oznámení

Trutnovští radní odsouhlasili podání trestního oznámení na neznámého pachatele, který záměrně poškozuje strom v majetku města Trutnova. Jde o vzrostlý jasan ztepilý v Mladobucké ulici. „V roce 2018 jsme na tento 12 metrů vysoký strom pořídili znalecký posudek, který zhodnotil jeho stav jako nadprůměrně dobrý s vysokou biologickou i společenskou funkčností,“ říká Ivan Adamec, starosta města Trutnova. Dle posudku byla hodnota stromu před dvěma lety vyčíslena na téměř 260.000 Kč.

Letos radnice obdržela žádost o pokácení stromu podaný majitelkou pozemku, kam zasahuje jeho kořenový systém. Proto město nechalo vypracovat nový znalecký posudek. „Bohužel jsme zjistili, že stav jasanu se za poslední dva roky radikálně změnil. Ze dvou třetin odumřela koruna, má nažloutlé až bělostné listy a jeho vitální funkce jsou těžce narušeny. Znalec potvrdil, že jej někdo záměrně chemicky ničí arboricidem či herbicidem a stav stromu je nezvratný,“ vysvětluje trutnovský starosta a dodává, že „pokud bychom se bavili o hmotné škodě, hodnota jasanu dle posudku klesla o téměř 220.000 Kč, ovšem škoda z hlediska životního prostředí je nevyčíslitelná“.

Město tak přistoupilo k podání trestního oznámení. Pokud se policii podaří pachatele dopátrat, čeká ho trestní stíhání za poškozování cizí věci s možným trestem odnětí svobody až na jeden rok. „O zeleň v Trutnově pečujeme jako řádný hospodář a rozhodně si nenecháme líbit, když se někdo uchýlí k tak zavrženíhodnému chování. Podaří-li se pachatele dopadnout, doufáme, že trest bude dostatečnou výstrahou pro podobně smýšlející osoby. Je v našem zájmu přírodu chránit,“ uzavírá starosta.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Pozor na zneužívání virové epidemie prodejci

V určité části současné společnosti neustále přežívá princip důvěřivosti vůči psanému textu. Běžný uživatel internetu není často schopen rozeznat relevantní zdroje informací od nesmyslů, sloužících ke zvýšení prodeje nejrůznějších produktů. Jak se proti něčemu takovému bránít?

V současném stavu se ohledně koronavirové epideme vynořilo velké množství podnikatelů, kteří se na strachu z nákazy hodlají obohatit. Potravinářská inspekce od začátku epidemie eviduje již více než 40 firem a podnikatelů, které dostaly zálusk na “korona peníze”.

Zde jsou některé z nich:

Mama Selva Herbs s.r.o.

Green Medical s.r.o.

Lott, s.r.o.

Econea s.r.o

Lubomírek z.s.

JANKAR PROFI s.r.o.

BjoCoCo spol. s r.o.

Clinex a.s.

Objednejte u nás s.r.o.

RAZAT STYLE CZ, spol. s r.o.

BLASTIME s.r.o.

OLGA CHMUROVIČOVÁ

Fresh2Go s.r.o

Baby club Kenny, s. r. o.

Čistá Medicína s.r.o.

NUTRISTAMINA s.r.o.

COLWAY ČESKÁ REPUBLIKA s.r.o.

ECONOMY CLASS COMPANY s.r.o.

Zapper-Club s.r.o.

BioBeauty s.r.o.

ENERGY CZECH REPUBLIC a.s.

Bližší informace najdete na webu Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Výše zmíněné firmy a osoby použitím zakázaných léčebných tvrzení porušili požadavky nařízení 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, respektive zákon o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb.

Základní věc která platí před, během i po koronavirové době, je ta, že informace které jsou volně dostupné na webu, je třeba ověřovat. Na stránky eshopu píší texty obvykle copywriteři, na základě objednávky majitelů webu. V jejích tvrzení můžete proto najít cokoliv. Velkou výpovědní hodnotu takové texty nemají.

SZPI důrazně upozorňuje spotřebitele, že doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potraviny, a proto jim nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, které jsou vyhrazeny pouze léčivům, uvedl na stránkách SZPI mluvčí Pavel Kopřiva.

V případě že se jedná potravinové doplňky s avizovaným, avšak neověřeným účinkem, utrpí pouze naše peněženka za neškodné placebo. Občas ovšem uvízne v síti inspekce i přímo nebezpečný produkt.

Jedním z takovýchto produktů je tinktura z ořechů. Obsahuje mimořádné množství zdraví škodlivých rozpouštědel a ropné produkce, které povolené limity překračují až desetitisíckrát.

Výrobek se jmenuje Todicamp Tinktura a nabízen byl v provozovně Bohemian Symfony Karlovy Vary.

Chemická analýza prokázala přítomnost látek v potravinářství zakázaných a látek v množství výrazně nad limitem stanoveným právními předpisy. Jejich konzumace může být pro člověka velmi nebezpečná a z tohoto důvodu je potravina hodnocena jako škodlivá pro lidské zdraví.

Potravinářská inspekce nařídila neprodlené stažení závadné šarže z trhu, s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty a informaci vložila do evropského Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF.

Podle informací na obalu je přípravek určený k vnitřnímu užívání, a to třikrát denně po dobu osmi týdnů. Spotřebitelům, kteří si doplněk stravy z uvedené šarže zakoupili, však SZPI doporučuje, aby jej rozhodně nekonzumovali.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Vyšlo nové číslo magazínu U nás v kraji

U nás v Kraji

Magazín U nás v kraji vychází každý měsíc v roce kromě srpna a je distribuován do každé domácnosti v Královéhradeckém kraji. Čtenáři v něm naleznou to nejzajímavější, co se v kraji za uplynulý měsíc odehrálo.

Z obsahu vybíráme

Josefov se promění v centrum tradičních řemesel

Rada Královéhradeckého kraje schválila přípravu projektového záměru revitalizace a využití objektů v areálu Korunní hradby v Josefově.

V Temném Dole začala stavba nových objektů pro krajskou záchranku

Královéhradecký kraj zahájil v Temném Dole stavbu výjezdového stanoviště a školicího centra pro Zdravotnickou záchrannou službu Královéhradeckého kraje. Sloužit bude záchranářům k rychlejším výjezdům do horských středisek východních Krkonoš. Investici spolu s vybavením střediska za 42 milionů korun včetně DPH pokryje z devadesáti procent evropská dotace, zbytek uhradí kraj. Ukončení stavebních prací je plánováno na duben 2021.

Kraj rozdělí další finance na kotlíkové dotace

Královéhradecký kraj bude od 2. září opět přijímat další žádosti o dotace na výměnu nevyhovujícího zdroje vytápění. O kotlíkové dotace bude moci zažádat 1800 domácností. V aktuální výzvě bude k dispozici bezmála 42 milionů korun.

Doprava v kraji jede naplno, jezdí cyklobusy i speciální vlaky za zážitky

V polovině června začaly platit změny jízdních řádů autobusové a vlakové dopravy. Mezi nejvýznamnější změny patří zavedení autobusového spoje z Hradce Králové přes Trutnov, Janské Lázně, Pece pod Sněžkou a na Pomezní Boudy a prodloužení trasy spěšného vlaku Dobrošov do Pardubic, či zavedení spěšného vlaku do Krkonoš a nové spoje mezi Náchodem a Dobruškou.

Pokud chce vláda nastartovat ekonomiku, kraje a obce jsou připraveny, říká radní Rudolf Cogan

Královéhradecký kraj očekává, že do konce roku přijde o téměř půl miliardy korun z daňových příjmů. Za poslední tři měsíce zaznamenal výpadek už ve výši 300 milionů korun. Na současnou situaci jsme se zeptali radního pro ekonomiku Rudolfa Cogana.

Radní Karel Klíma o vodě: „Musíme dosáhnout udržitelného nakládání s vodou“

Kraj se připravuje na dopad klimatických změn a chce zajistit udržitelné hospodaření s vodou na svém území. Vytvořil proto Ucelenou politiku samosprávy Královéhradeckého kraje o vodě. Tento klíčový dokument adaptace na klimatické změny analyzuje současný stav povrchových i podzemních vod, akceptuje předvídaný vývoj podnebí a dává konkrétní návrhy pro rozhodování krajské samosprávy, jak zajistit udržitelné nakládání s vodou. Na podrobnosti jsme se zeptali radního pro vodní hospodářství, zemědělství a životní prostředí Karla Klímy.

K dostání i elektronicky

Pokud jste aktuální číslo zpravodaje nedostali do schránky, volejte na telefonní číslo 495 817 111, nebo nám napište na email: unasvkraji@kr-kralovehradecky.cz. Do zprávy uveďte vaši adresu a my zařídíme nápravu. U nás v kraji si můžete vyzvednout také osobně, a to v patnácti obcích s rozšířenou působností, konkrétně v místních turistických informačních centrech. Magazín si můžete přečíst také v elektronické podobě na našich stránkách, kde naleznete i archiv starších čísel.

Přejeme vám inspirativní čtení.

TZ KK

[bsa_pro_ad_space id=8]

V trutnovské nemocnici proběhne demolice kožního a plicního oddělení

Nemocnice Trutnov

Rada Královéhradeckého kraje schválila vypsání veřejné zakázky na rekonstrukci dvou pater pavilonu A trutnovské nemocnice. Novější prostředí tím získají plicní, kožní, oční a ORL oddělení za téměř 16,5 milionu korun. Financování zajistí kraj ze svého rozpočtu.

„Úprava stávajících prostor nemocnice přinese našim zdravotníkům a pacientům moderní prostředí odpovídající současným nárokům. Díky přestěhování čtyř oddělení se pak v areálu trutnovské nemocnice bude moci rozběhnout druhá etapa výstavby konsolidovaných laboratoří a transfúzního oddělení,“ vysvětluje návaznost stavebních projektů v trutnovské nemocnici Aleš Cabicar, náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví.

Stávající prostory kožního a plicního oddělení čeká demolice. Z toho důvodu je nutné zmíněným oddělením vybudovat nové zázemí, a to částečnou rekonstrukcí pavilonu A2. V prvním patře vznikne plicní a kožní oddělení, ve třetím patře pak oční a ORL oddělení.

Kraj v nejbližší době vyhlásí veřejnou zakázku na stavební práce. „Nejvyšší přípustná hodnota veřejné zakázky je téměř 16,5 milionu korun bez DPH. Naším záměrem je zahájit stavební práce již letos v září, které potrvají přibližně pět měsíců. Jedná se o stavební úpravy prvního a třetího patra pavilonu A v areálu nemocnice. Dojde tak především k úpravě vnitřních dispozic, nových podlah, stěn a podhledů,“ komentuje veřejnou zakázku radní pro oblast investic Václav Řehoř a dodává, že celou akci financuje kraj ze svého rozpočtu.

Oblastní nemocnice Trutnov poskytuje akutní lůžkovou péči v oborech vnitřního lékařství, pediatrie, neurologie, chirurgie, ortopedie, gynekologie, onkologie s radioterapií a rehabilitace. Zajišťuje celou řadu odborných poraden a ambulancí a disponuje širokou škálou diagnostických možností včetně nejmodernější magnetické rezonance. Intenzivní péči zajišťuje oddělení ARO a jednotky intenzivní péče na oddělení interním, chirurgickém a neurologickém. K dispozici je pro pacienty 300 lůžek akutní péče.

TZ KK

[bsa_pro_ad_space id=8]

Pět náročných zásahů jen za posledních 24 hodin

Krkonoše, 7. července 2020 – Prodloužený víkend znamenal výrazně vyšší počet návštěvníků Krkonoš a s tím i nárůst počtu zásahů, do Špindlerova Mlýna letěl i vrtulník.

Náročný začátek týdne v Krkonoších

Foto z dnešního zásahu

Pět náročných zásahů jen za posledních 24 hodin má za sebou HS ze Špindlerova Mlýna. „Včera po poledni nám přišla výzva k výjezdu do Labského dolu. Mladý turista ve zcela nevhodné obuvi sjel ze skalní vyhlídky do koryta Labe. Utržil několik tržných ran na ruce a v obličeji. Problém byl v tom, že se po kluzkých kamenech nemohl dostat z potoka,“ popsal nehodu Robert Dlouhý, zasahující člen Horské služby Krkonoše.

Záchranáři museli tohoto turistu vytáhnout pomocí lanové techniky a přesvědčit jej, že ve výletních sandálech nemůže pokračovat náročným terénem v túře. „Hned poté jsme museli na Dolní Mísečky pro seniora, který si zlomil nohu v kotníku při hledání hub. A aby toho nebylo málo, jeli jsme zpět do Labského dolu pro zcela vyčerpaného sedmdesátiletého výletníka a transportovali jsme ho tzv. rakouským vozíkem,“ uvedl ke včerejším zásahům Robert Dlouhý.

Dnes ráno pak série pokračovala výzvou linky 155 Hradeckého kraje. „Vyrazili jsme do hotelu Martin na Svatém Petru ke starší ženě v bezvědomí. Na místě jí už dával umělé dýchání její manžel. Okamžitě jsme si paní převzali a začali s resuscitací. Po krátké době jsme jí obnovili životní funkce a předali lékaři sanitního vozu z Vrchlabí,“ uvedl k záchraně života Pavel Cingr, zasahující člen HS Krkonoše.

Pro ženu zamířil i vrtulník Letecké záchranné služby, ale jeho lékař na místě došel k závěru, že letecký transport není nutný. „Posádka však k nám neletěla zbytečně. Ihned po tomto zásahu jsme dostali hlášení o bezvědomí muže na ubytovně ve Špindlerově Mlýně. Zajeli jsme tam i se sanitkou, která převážela zmíněnou pacientku. Našli jsme muže, který dýchal, ale jinak nereagoval,“ popsal situaci Pavel Cingr. Muže pak k dalšímu ošetření transportoval již přivolaný vrtulník.

Horská služba v souvislosti s těmito zásahy varuje před tím, aby se návštěvníci hor vydávali na túry bez patřičného vybavení. „Obuv muže, který se včera zřítil do Labe, byla vhodná maximálně k procházce po městském parku. Něco podobného registrujeme u turistů stále. Všichni by si však měli uvědomit, že u nás jsou turistické trasy náročné a bez kvalitní a pevné obuvi hrozí zranění,“ důrazně apeloval na turisty Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.

Tiskový servis HSČR,

[bsa_pro_ad_space id=8]

Kraj vydal brožuru s tipy na léto

Královéhradecký kraj na podporu kultury, kterou citelně zasáhly vládní opatření proti šíření koronaviru, vydal informační brožuru Létem krajem. Zájemcům představuje nejzajímavější místa, instituce a kulturní události v kraji, a to včetně neobvyklých a méně známých lokalit.

„V brožurce čtenáři najdou čtyři okruhy míst, která stojí za navštívení. Do prvního jsme zařadili klenoty památek a kulturního dědictví, druhý obsahuje široké spektrum kulturních institucí, jako jsou muzea, hvězdárny a galerie. Třetí oblast mapuje živou kulturu v kraji, tedy akce a festivaly, které se při letošních potížích udržely a připravily pozoruhodný program. V posledním oddíle jsme připravili seznam neobvyklých a skrytých míst, která stojí za objevení, například expozice spiritismu v Nové Pace. Uprostřed brožury je přehledná mapa všech vyznačených míst,“ popsala obsah brožury Létem kraje náměstkyně pro kulturu Martina Berdychová.

Průvodce letní kulturou v Královéhradeckém kraji je prvním informačním materiálem tohoto druhu a další budou následovat. Jeho cílem není obsáhnout vše, co lze v kraji zažít a navštívit, ale poskytnout výběr zajímavostí. Brožurka by měla v kapse turisty strávit celé léto. Odpovídá tomu její rozměr i místo na poznámky.

Odbor kultury krajského úřadu o brožuru už nyní eviduje velký zájem. Létem krajem lze získat v turistických informačních centrech, v budově krajského úřadu a v on-line podobě je umístěná i na webových stránkách www.prokreativitu.cz/letemkrajem-zivakultura. Na podzim si pracovníci kraje plánují vzít z distribučních míst i od čtenářů zpětnou vazbu, a pokud se zájem ze strany veřejnosti potvrdí, připraví podobné informační materiály zaměřené na konkrétní časové období či region.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Testy na covid v trutnovské nemocnici jsou negativní

Krátké zprávy

Mikrobiologická laboratoř Oblastní nemocnice Trutnov již má výsledky z odebraných vzorků zaměstnanců a pacientů jičínské a trutnovské nemocnice, které byly odebrány v souvislosti s dvěma nakaženými zdravotníky. Laboratoř vyšetřila přibližně 100 testů. Všechny byly negativní. Testování se bude opakovat ještě v příštím týdnu.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Artu Kus na Bojišti v Trutnově se blíží!

Druhý ročník festivalu Artu Kus na Bojišti v Trutnově se blíží!
Festival, jehož záměrem je nejen být hudebně multižánrový, ale propojit i další různorodé formy umění a tvůrčího vyjádření a povýšit kreativitu na hlavní spojující prvek rozhárané společnosti. Konat se bude opět v legendárním přírodním areálu Bojiště Trutnov, ve stínu stromů a kapradiny.

Co vše tu bude k vidění? 3 scény, 36 tuzemských i zahraničních kapel, art instalace, divadla, workshopy, DJ’s, noční venkovní projekce, slam poetry, dřevostavby, design market, land art zóny, tattoo circus, recykldílny, diskuzní panely se zajímavými hosty nebo autorská čtení. Na místě stejně jako v letošním roce budeme točit piva z lokálních pivovarů – Krakonoš a Trautenberk.
V areálu najdete rovněž neziskovky, antikvariát, party stan, slack line zónu, kameníky, všemožné zdravé i nezdravé občerstvení a také dětskou školku.
Po letošním úspěchu a veliké nadšené odezvě prvního ročníku pro Vás máme v rámci hudebního lineupu nachystané opravdové lahůdky a nejednoho zahraničního interpreta.

Přijďte se na vlastní oči a uši přesvědčit, že v Trutnově roste fenomenální událost.
Přijďte stvořit artu kus i v roce 2020!

vstupné:

 • do 15.4. 2020     1.099,- Kč
 • do 18.8. 2020     1.399,- Kč
 • na místě             1.399,- Kč
 • VIP kemp              490,-/os.

Vystupující

The Young Gods (CH) – https://www.younggods.com

Gaia Mesiah (CZ) – https://www.gaiamesiah.com/

PSH (CZ) – https://www.facebook.com/pshmusic/

Mucha (CZ) – https://www.facebook.com/femipunk/

Dunaj (CZ) – http://www.dunajmusic.cz

Květy (CZ) – http://www.kapelakvety.cz/

Ghost of You (CZ) – https://ghostofyou.cz

OPAK DISSU LABEL (CZ) – http://www.opakdissu.cz/

Vanessa (CZ) – https://bandzone.cz/vanessa

Shum Davar (CZ) – https://www.shumdavar.cz/

Justin Lavash (GB) – http://www.justinlavash.com/Home.html

Plexis (CZ) – https://www.facebook.com/PlexisPM/

 

[bsa_pro_ad_space id=8]

Královéhradecký kraj obnovuje a rozšiřuje železniční spojení do Polsk

Sezonní vlaky, které propojují česko-polské příhraničí, se již několik let těší velké oblibě turistů z obou zemí. Jejich provoz však letos začíná kvůli koronavirové krizi až nyní. Spoje na trase Adršpach – Meziměstí – Wałbrzych – Wrocław znovu vyjedou v sobotu 4. 7. 2020. Vlaky na trase Trutnov – Královec – Lubawka – Kamienna Góra – Sędzisław začaly vozit cestující se začátkem letních prázdnin.

„Jsem rád, že se náš život vrací k normálnímu stavu, k němuž neodmyslitelně patří i cestování za poznáním, odpočinkem a zábavou. Přeshraniční vlakové i autobusové spojení přibližuje našim občanům krásy Dolnoslezského vojvodství, ale také pomáhá dalšímu rozvoji cestovního ruchu v Královéhradeckém kraji,“ říká první náměstek hejtmana Martin Červíček odpovědný za oblast dopravy.

K oblíbeným destinacím na polské straně patří například zámek Książ, který je největší v Dolním Slezsku, podzemní město Osówka nebo komplex Stara Kopalnia ve Wałbrzychu.

Vlaky z Adršpachu pojedou do Wałbrzychu a zpět o sobotách a nedělích, ale vlaky z Trutnova do Sędzisławi, kde je možné přestoupit na linku do Wroclawi, budou nově v provozu každý den. Jízdní řád těchto vlaků najdete v příloze.

Autobusy na přeshraničních linkách jezdí už od 20. června Jedná se o linky z Náchoda a Hronova do Kudowy Zdrój, které jezdí každý den v dvouhodinových intervalech.

TZ

 

[bsa_pro_ad_space id=8]

Lékaři z Trutnova se nakazili ve svém volném čase

V jičínské a trutnovské nemocnici jsou testováni zaměstnanci a pacienti na Covid-19 v souvislosti s nákazou dvou zdravotníků

Zaměstnanci a pacienti v Oblastní nemocnici Jičín a Oblastní nemocnici Trutnov, kteří přišli do kontaktu s Covid-19 pozitivními zdravotníky, jsou testováni na Covid-19. Nakaženými jsou lékař a lékařka z trutnovského ARO a jičínského oddělení neurologie, kteří se nakazili ve svém volném čase. Všechny dosud provedené testy jsou negativní, na výsledek části testů se ještě čeká. V následujících dvou týdnech bude z personálních důvodů v trutnovské nemocnici zrušena veškerá plánovaná operativa a budou realizovány operace pouze u akutních stavů. Na jičínském oddělení neurologie platí zákaz návštěv, v trutnovské nemocnici dosud plošný zákaz návštěv nebyl zrušen. Jiná opatření zatím nebylo potřeba aktivovat, obě nemocnice fungují s využitím dostatečné zásoby adekvátních ochranných prostředků.

„Obě naše nemocnice na přijímaných opatřeních úzce spolupracují s Krajskou hygienickou stanicí KHK, na nastavování postupů se podílí také koncernový epidemiolog, tak, aby situace zůstala co možná nejvíce pod kontrolou“ řekl k průběhu přijímaných opatření Ing. Aleš Cabicar, náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví.

„Oběma nemocným lékařům našich nemocnic přeji brzké uzdravení a doufám, že se budou moci brzy vrátit do běžného pracovního života,“ dodala k nastalé situaci předsedkyně představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Ing. Ivana Urešová.

Česko v současn době eviduje 353 mrtvých, koronavirem se zatím nakazilo 12 248 lidí, vyléčených je 7848 a aktuálně nakažených je pak 4047. Nárůst počtu nemocných se odrazil i na vnímání Česka v zahraničí – od soboty nebude ČR pro Slovince bezpečnou zemí. Také v Estonsku a Lotyšsku nařídili 14denní karanténu pro Čechy, kteří přicestující do země.

TZ – redakce

O víkendu odstartovala bezpečnostní akce dopravní police

V pátek 27. 06. 2020 odstartovala každoroční celorepubliková dopravně bezpečnostní akce spojená se začátkem letních prázdnin.

V uplynulém víkendu provádělo přes 2600 policistů dohled nad bezpečností a plynulostí provozu.

Od pátku do neděle policisté zkontrolovali téměř 30 tisíc vozidel, přičemž zjistili více než 5000 dopravních přestupků. Nejčastěji řidiči nerespektovali rychlostní limity, a to jak v obci, tak mimo obec. Porušení tohoto ustanovení bylo zjištěno ve více než 1700 případech.

V 590 případech se řidiči řádně před jízdou nepřipoutali bezpečnostním pásem a 500x měli svá vozidla ve špatném technickém stavu. Alkohol a návykové látky za volant nepatří! Toto bohužel přes 190 řidičů nerespektovalo a usedlo za volant pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek.

Hlavním cílem těchto dopravně bezpečnostních akcí je, aby byla zvýšena bezpečnost a plynulost na našich silnicích a snížila se dopravní nehodovost.

V Trutnově došlo v období od 26.6.2020 do 28.6.2020 k 8 dopravním nehodám. Při nich došlo ke dvěma těžkým zraněním a dvěma lehkým zraněním. Způsobená škoda je 931 000 Kč.

Statistika dopravních nehod ve dnech 26.6. – 28.6.2020
Pracoviště policie PN Následky Příčiny
M TR LR Š NR NPJ NP NZJ JP PVA
TRUTNOV 3 0 0 1 45 0 0 0 2 1 0
2 0 0 0 181 0 0 0 1 1 0
3 0 2 1 705 1 0 0 1 1 1
Celkem 8 0 2 2 931 1 0 0 4 3 1
Legenda
PN – Počet nehod, M – Mrtví, TR – Těžce ranění, LR – Lehce ranění, Š – Škoda (v tis. Kč), NR – Nepřiměřená rychlost, NPJ – Nedání přednosti v jízdě, NP – Nesprávné předjíždění, NZJ – Nesprávný způsob jízdy, JP – Jiná příčina, PVA – Pod vlivem alkoholu
Statistika dopravních nehod ve dnech 19.6. – 21.6.2020
TRUTNOV 5 0 0 1 177 2 0 0 2 1 0
2 0 0 1 155 2 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Celkem 7 0 0 2 332 4 0 0 2 1 0
[bsa_pro_ad_space id=8]

Ani v Trutnově se nezapomnělo na justiční vraždu Milady Horákové

Nenápadnou, avšak důstojnou připomínku 70. výročí zavraždění dr. Milady Horákové zorganizovala v Trutnově TOP 09. 

Setkání se uskutečnilo v neděli dopoledne. Pod třešní před bývalým okresním úřadem v Trutnově se akce zúčastnilo zhruba osmnáct lidí. 

Během politických procesů, které byly inscenované v 50. letech komunisty, bylo souzeno celkem 639 lidí. 10 z nich bylo popraveno, ostatní dostali dohromady 7 850 let vězení. Zatímco během procesu byly nošeny do soudní síně koše s tisíci rezolucemi lidí žádajících nejvyšší tresty pro obviněné, ze zahraničí za milost pro Miladu Horákovou intervenovala řada významných osobností, jako například Winston Churchill, Jean-Paul Sartre, Eleanor Rooseveltová nebo Albert Einstein. Tehdejší prezident Gottwald však nejvyšší trest podepsal.

Samotný trest smrti byl vykonán na Pankráci dlouhotrvajícím škrcením bez klasické oprátky. Horákové bylo nasazeno škrtidlo a pomocník kata tahal lanem za její spoutané nohy. Milada Horáková, žena, která odolala tvrdému výslechu gestapa, komunistické moci podlehla a udusila se po téměř patnácti minutách od zahájení popravy.

Účastníci trutnovské pietní akce se domnívají, že k tomu, aby se něco takového nikdy neopakovalo, je nutné nezapomenout na nikoho z těch, kteří přišli o život, když se postavili proti budování komunistické diktatury. 

Utrpení, které provázelo část společnosti v padesátých letech, nám nezpůsobil nikdo zvenčí, způsobil si jej tento národ sám pod bedlivým dozorem Sovětského svazu. Co k tomu vedlo a proč se to dělo, by mělo být podle jednoho z organizátorů akce, Jana Balcara (LES), dobře objasněno už žákům ve školních lavicích. 

Podle dalšího z organizátorů, Silvie Šidákové (TOP 09), by bylo vhodné, kdyby se město podílelo na vybudování důstojného pietního místa obětem komunismu. 

[bsa_pro_ad_space id=8]

Renovovaný plavecký areál v Trutnově se dnes otevírá

Dnes se otevřely brány nově zrekonstruovaného koupaliště v Trutnově. Vzhledem k počasí, je podle webové kamery zatím bez plavců, avšak v případě že by se sluníčko vynořilo z mraků, může v tuto chvíli uspokojit až 1000 návštěvníků, což je omezení, které určuje vládní nařízení. V případě potřeby je však kapacita koupaliště až 2500 osob.

Celá rekonstrukce si vyžádala téměř 75 milionů korun. Oba bazény jsou vyhřívány na příjemných 25 stupňů celsia, takže i v případě, že je venku tak jako v tuto chvíli jen 17 stupňů, není třeba si odpírat vodní potěšení.

Pokud je Vám plavání málo, můžete vyzkoušet podvodní masážní pololehátko a sedák, masážní trysky, kbelíkový strom, vodní dělo, šplhací síť, vodní číši a další radovánky, jež si pro Vás město Trutnov připravilo.

Rekonstrukce se především vypořádala s problémovým kachličkovým obložením. Nově jsou instalovány bezúdržbové nerezové vany, které jsou nyní při stavbě bazénů standardem.

Na ranní bazén je sice třeba zapomenout, otvírá se totiž až v devět hodin, ale večerní plavbu před osmou hodinou za lidovou cenu 35,- Kč byste si neměli nechat ujít.

Pokud vás bolí záda a minuty strávené před monitorem počítače jsou pro vás utrpením, měli byste minimálně jednou či dvakrát týdně zamířit na trutnovský bazén.

Pokud vás nic nebolí, vyzkoušejte alespoň relaxační tipy na přiloženém videu. Investice do plavání je jednou z těch nejrozumnějších, jaké můžete uskutečnit.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Místostarosta Trutnova se stal na jednu noc bezdomovcem

Noc v trutnově

Místostarosta Trutnova, Tomáš Eichler, se stejně jako starosta Dvora Králové, Jan Jarolím, stal na jednu noc bezdomovcem. Opozice to vítá, je to prý ale málo.

Tak, jako každý rok, se v Trutnově uskutečnila akce “Noc venku.” Noc venku je osvětová kampaň, která si klade za cíl seznámit širokou veřejnost s problematikou života lidí bez domova a zprostředkovat jim zážitkovou formou „běžné fungování“ člověka žijícího na ulici. V Trutnově se tentokrát uskutečnila 21.11. 2019 na Krakonošově náměstí u Staré radnice. Návštěvníci měli možnost vyjádřit podporu svou přítomností případně trvanlivou potravinou v podobě masové konzervy nebo instantní polévky.

“Večerem vás budou provázet studenti gymnázia Trutnov Natálka a Bárt, a to za příjemného doprovodu tematické živé hudby kapely Mezi mosty. Zahájíme přívětivým slovem místního faráře, zahřejete se stylovou gulášovou polévkou, či opečeným buřtem nad otevřeným ohněm v sudech. Uvidíte syrový dokumentární film o tom, jak se žije na ulici a po něm můžete pohovořit s pracovníkem, který vám zodpoví vaše případné dotazy o práci s lidmi bez domova. Shlédnete také ochutnávku první pomoci z rukou budoucích profesionálů, studentů zdravotní školy a v neposlední řadě uslyšíte názor nejen středoškolských studentů na celou problematiku, zpracovaný formou ankety mezi námi, občany Trutnova.” Píší organizátoři akce Oblastní charita Trutnov, K-centrum Riaps a Most k životu o.p.s.

Jednalo se o jakousi kombinaci přímé pomoci s osvětovou činností. Jeden z organizátorů akce si zažádal na městě o dotaci 4000,- Kč. Žít v Trutnově na svých FB stránkách zveřejnilo post, ve kterém se pozastavuje nad tím, že koalice (s některými opozičními poslanci) tuto nepatrnou částku hlasováním nepodpořila..

Jedním z nejsmutnějších bodů, které projednávalo prosincové zastupitelstvo, bylo neschválení symbolické částky pro iniciativu, která aktivně upozorňuje na složitou problematiku bezdomovectví. Před nedávnem totiž proběhla tradiční akce NOC VENKU v Trutnově. Organizátor požádal město o 4 tisíce (slovy čtyři tisíce korun), aby částečně pokryl vynaložené náklady s pořádáním akce.
Vedení města se však rozhodlo, že jejich žádost nepodpoří, protože prý chce raději řešit konkrétní problémy. Pan starosta se navíc nechal slyšet, že v Trutnově žádní bezdomovci nejsou. Podle našeho názoru je tento postoj pouze strkáním hlavy do písku, protože každý člověk, alespoň trochu zasvěcený do sociální oblasti ví, že v Trutnově samozřejmě bezdomovci jsou.
Akce Noc venku nám přijde velice dobrá a hodná podpory. Navíc 4 tisíce korun nejsou finanční prostředky, které by město složitě hledalo v rozpočtu.

 

Z opozičních poslanců pro schválení dotace hlasovali tři zastupitelé Žít v Trutnově (J.Andrle, V.Javůrek a P.Sobotka), dva zastupitelé z ODS (M.Rosa a L.Kasík) a tři z ANO ( P.Ondráško, P.Luhan a I.Tezcan)

Jiří R. Roup: “Podle hlasování, se nepodpořit tuto akci, rozhodli i Piráti a nezávislí. Co Vás k tomu vedlo ?”

Kateřina Hůlková (radní, Piráti a nezávislí): “Na tomto zastupitelstvu se také schvalovaly nově navržené zásady pro přidělování dotací pro sociální oblast (připravené našimi zastupiteli) a rozpočet na rok 2020, jehož součástí je také navýšení celkového finančního balíku pro sociální komisi o 400 000 oproti roku 2019. Zamítnutí této dotace je tedy pro nás drobný ospravedlněný kompromis. Rovněž došlo letos také k převedení Mostu k životu pod příspěvkové organizace města, což de facto navyšuje finanční podporu města matkám ohroženým materiální tísní desetinásobně.
Náhlý zájem zastupitelů za Žít v Trutnově o tuto akci nás překvapil, jelikož přímo v den (a noc) konání akce nedorazil ani jeden z nich. Přitom každá donesená konzerva se cení.”

 

V podobném duchu reagoval i místostarosta Tomáš Eichler (místostarosta, Piráti a nezávislí):

Tomáš Eichler: “Když srovnáte rozpočet pro rok 2019 a 2020, tak snadno zjistíte, že se nám pro neziskové organizace, působící v sociální oblasti podařilo v rozpočtu zajistit právě o 400 tisíc korun víc než loni. Tedy stokrát větší částku, než o jaké se teď bavíme.
Argument pana starosty, že dá raději peníze na přímý výkon služeb než na “propagační” akci, můžou někteří lidé vidět třeba trochu jinak, ale poměr 100:1 nám přišel dost výhodný. A k tomu všemu přijalo město za vlastní azylový dům pro rodiče s dětmi, tedy tu nejohroženější skupinu lidí, kterým je třeba zajistit střechu nad hlavou co nejdřív. Díky přeměně na příspěvkovou organizaci, tak bude provozní příspěvek města v příštím roce zhruba 3 miliony z původních 300 tisíc. Perspektiva je v tomto ohledu opravdu důležitá a my víme, co děláme.”

J.R. R.: “Z Vaší odpovědi mi není jasný důvod toho, proč nebyla akce podpořena, navíc když její smysl potvrzujete i svou účastí. Schválení navýšení financí do sociálních služeb bylo podmíněno neschválením propagační akce? Nelze následnou péči a osvětovou akci chápat jako rozdílné druhy pomoci, jež vedou k podobným cílům? Vzhledem k tomu, že Libor Kasík (radní, ODS) hlasoval pro, předpokládám, že nebyl v tomto hlasování nějaký striktní koaliční závazek. To, že starosta nepodporuje osvětu v této problematice a nedomnívá se, že by měla smysl je možné brát jako konzistentní postoj, ale pokud byste měl stejný názor, pak mi není jasné, proč byste se té akce zúčastňoval.”

Tomáš Eichler: “Koaliční dohoda byla, že budeme podporovat přímý výkon služeb a ne akce tohoto typu. Neumím komentovat hlasování ostatních, my jsme se dohody drželi, protože nám v celkovém kontextu dává smysl. Akce na těch 4 tisících nestála, uskutečnila se a účastnilo se jí rekordní množství lidí. To, že máte nějaké peníze neznamená, že je musíte utratit do poslední koruny. Věřím, že to v osobním životě neděláte. Zastupitelstvo hlasuje běžně o dotacích od 50 tisíc. Nyní rozhodovalo o takto nízké částce, protože stejný žadatel již v roce 2019 dostal dotace v celkové výši 230 tisíc. To, že někdo bez přípravy a bez konzultace a bez zdroje, ze kterého by se měl výdaj platit nahodí jakoukoli dotaci pro kohokoliv,podle nás není zodpovědný přístup k veřejným prostředkům.”

Václav Javůrek (Žít v Trutnově): “Pokud by se mělo jednat o rozsáhlá a systémová řešení a podporu organizací trvale v dané problematice působící, mělo by se stejným způsobem postupovat i v oblasti sportu.” V této oblasti se však podle Javůrka jednorázové akce podporují běžně.

Zatímco v nedalekém Dvoře Králové nad Labem se této každoroční akce zúčastňuje starosta města Jan Jarolím, v Trutnově to byl místostarosta Tomáš Eichler, kdo se rozhodl vyzkoušet si nocování na náměstí.

Petr Sobotka (ŽVT) dodává  : “Je samozřejmě výborné, že se akce zúčastní i pan místostarosta. Smutné je spíš to, že pravděpodobně není schopen, prosadit si 4000 Kč podpory z městského rozpočtu.”

Ondřej Čalovka (Piráti a nezávislí): “Akci samotnou jsem já i moji kolegové podpořili osobní účastí. Ta, dle mého, vypovídá o angažovanosti v problematice bezdomovectví dost jasně. Mne osobně k tomu, že jsem hlasoval tak, jak jsem hlasoval, vedlo širší vnímani kontextu soc. problematiky a jako dobrý vysledek mi přišlo navýšení dotací přímo na soc. služby o 400 tisic v rozpočtu města i za tu cenu, že akce Noc venku nezíská dotaci od města.“

[bsa_pro_ad_space id=8]

Vzpomínka na Václava Havla v Trutnově

Člověk Havel

Když se vysloví jméno Václav Havel, náš mozek přispěchá okamžitě s asociací, která se k tomuto jménu váže. Nejsem příznivcem jakýchkoliv kultů. Vím, že Václav Havel byl především člověk. Nebyl anděl ani ďábel, ale byl člověkem, jenž naplňuje beze zbytku obsah tohoto pojmu. Byl to člověk, se kterým nebylo nutné souhlasit, ale kterého si bylo možné vážit a na něhož jsme mohli být hrdí jako na důstojného představitele naší země. Nezdá se to možná až tak mnoho, ale píše se rok 2019 a mnozí místo hrdosti na své nejvyšší představitele pociťují stud.


V takovou chvíli je možné tento stud naředit vzpomínkou na člověka Václava Havla. Byl to náš prezident a jeho slovům naslouchal celý civilizovaný svět s respektem a pozorností. Jeho myšlenkami jsme se mohli inspirovat a hledat v sobě to lepší, to, co z nás dělá člověka, kterým bychom jednou chtěli být.


Pokud si chcete připomenout Václava Havla, přijďte na vzpomínkové setkání 18. prosince v 17 hodin před kavárnu na promenádě v Trutnově, nedaleko nábřeží Václava Havla.

Pořadatelem akce je Milion chvilek pro Trutnov. Můžete se podívat na vzkaz režiséra Jana Svěráka, určeného přímo pro Trutnováky.

 


[bsa_pro_ad_space id=8]

Spánková laborator v trutnovské nemocnici je zmodernizována

Zástavy dechu a chrápání trápí Čechy čím dál tím více. Jednou z příčin je stoupající obezita obyvatel. Centra pro poruchy spánku v celé zemi mají proto velmi dlouhé čekací doby. Za této situace se na neurologickém oddělení v Oblastní nemocnici Trutnov po modernizaci znovu otevírá spánková laboratoř. Jde o první pracoviště tohoto typu v rámci Zdravotnického holdingu královéhradeckého kraje. V celém Královéhradeckém kraji jsou pouze tři zařízení tohoto typu.

Hlavní úlohou pracoviště je vyšetření a léčba poruch dýchání ve spánku, zejména syndromu obstrukční spánkové apnoe (OSA). V menší míře jsou vyšetřováni pacienti s podezřením na tzv. abnormní pohyby končetinami ve spánku, označované též jako syndrom neklidných nohou, spánkovou epilepsii nebo parasomnii (noční děs). Diagnózu si ale také mohou nechat určit lidé stěžující si na zvýšenou denní spavost. Čekací doba na vyšetření se aktuálně pohybuje v řádu několika týdnů. Laboratoří projde ročně 80 pacientů.

„V trutnovské nemocnici má vyšetření spánku tradici již od roku 2006, kdy byl na oddělení neurologie zahájen provoz spánkové laboratoře vybavené celonoční videopolysomno­grafií. V letošním roce jsme ale na oddělení zakoupili nový modernější přístroj za více než 400 tis. Kč umožňující sledování široké škály parametrů“ vysvětluje ředitel nemocnice Ing. Miroslav Procházka. „Během vyšetření je pacientovi snímán videozáznam spánku a jsou sledovány EEG, EKG, dechová aktivita, oční pohyby, EMG – svalová aktivita, okysličení krve a další parametry. Pacient se k vyšetření dostavuje večer a odchází ráno po vyspání. S sebou si bere noční oděv a toaletní potřeby, jinak není potřeba žádná příprava.“ Popisuje průběh vyšetření primář oddělení neurologie MUDr. Petr Fibrich. Vlastní vyšetření pak probíhá pod dohledem vyškolené laborantky a samotné vyhodnocení spánku následně provádí neurolog specializovaný ve spánkové medicíně (somnolog). „Moderní vybavení spánkové laboratoře v Oblastní nemocnici Trutnov umožňuje v rámci krajského zdravotnictví nabídnout našim pacientům tyto velmi žádané služby na velmi kvalitní úrovni. Aktuálně navíc s benefitem relativně kratších čekacích dob.“ Dodává náměstek pro zdravotnictví Aleš Cabicar.

[su_custom_gallery source=“media: 10571,10572,10573″ limit=“21″ link=“image“ target=“blank“ width=“350″ height=“240″ title=“never“]

Syndrom spánkové apnoe je onemocnění projevující se opakovanými zástavami dýchání ve spánku (apnoe), které vedou ke snížení okysličení krve a častému doprovodnému chrápání. Každý zdravý člověk může mít až 5 apnoí za hodinu, teprve větší počet je již abnormní. Nad 15 apnoí za hodinu prudce rostou zdravotní rizika onemocnění. Spánková apnoe postihuje minimálně 4% populace, častěji muže, zejména obézní. Je prokázáno, že neléčené onemocnění zkracuje život v důsledku zvýšení rizika oběhových a metabolických onemocnění (vysoký krevní tlak, onemocnění srdce a cév včetně cévní mozkové příhody, cukrovka a další). V důsledku zhoršené struktury spánku bývají také pacienti v průběhu dne nevyspalí. Ospalost a snížení pozornosti zvyšuje například riziko dopravních nehod. Špatná kvalita spánku vede také ke zhoršení paměti, poklesu celkové výkonnosti a přispívá k obezitě.

Proto je důležité problém nejen rozpoznat a pojmenovat, ale samozřejmě také léčit. Léčba středně těžkého a těžkého stupně spánkové apnoe se provádí tzv. kontinuálním přetlakem v dýchacích cestách ve spánku (CPAP). Tato léčba zajišťuje průchodnost dýchacích cest ve spánku proudem vzduchu pomocí masky přiložené na nos, případně i na ústa. Tím dochází k úpravě okysličení organismu a snížení nežádoucích zdravotních komplikací. Pacienti se při této léčbě často cítí výrazně vyspalejší a svěžejší během dne. Speciální přístroj s maskou si pacient po vyzkoušení může pořídit domů, léčbu hradí zdravotní pojišťovna.

tz

[bsa_pro_ad_space id=8]

Republikové finále v TeamGymu v Trutnově již popáté. Tentokrát postříbřené

Většina diváků, která se v sobotu 9.listopadu 2019 vydala do sportovní haly ZŠ Komenského, šla na jistotu za sportovním zážitkem pěkného dynamického sportu, jakým TeamGym bezesporu je. Pokud by se snad náhodou našli ti, jejichž představa by o sportu, který funguje v Trutnově už dvacet let,  byla mlhavá, dovolíme si malé připomenutí.

TeamGym je moderní týmovou gymnastickou disciplínou, využívající prvků sportovní gymnastiky a akrobacie. Pro své kořeny sahající do skandidávských zemí se mu také přezdívá “ severský trojboj“. Soutěž se skládá ze tří disciplín.  Pohybová skladba obsahuje gymnastické, rovnovážné a silové prvky a účastní se jí všech šest až dvanáct členů týmu. Při akrobacii (tumblinku) závodníci cvičí za doprovodu hudby hned po sobě. Cílem je předvést dvě či tři různé série akrobatických řad, které obsahují minimálně dva až tři různé prvky. V každé řadě cvičí vždy šest nejlepších závodníků týmu. Trampolína se v principu shoduje s akrobacií. Šest gymnastů předvádí skoky z malé trampolíny ve třech sériích, alespoň jedna z nich pak musí být i přes přeskokový stůl. Výkony družstev samozřejmě hodnotí proškolení rozhodčí, vyhrává tým s nejvyšším počtem bodů za obtížnost, kompozici a provedení.

  A jak to tedy probíhalo druhou listopadovou sobotu?

Republikové finále ČASPV v TeamGymu se díky organizátorkám Lídě Oravcové a Evě Rudolfové z místního Spartaku uskutečnilo v Trutnově již popáté, i letos za podpory ČASPV v čele s Gábinou Machovou, letos při rekordní účasti 47 družstev z celé republiky. Soutěž byla zároveň i pátým závěrečným závodem Českého poháru TeamGym 2018. Byla vypsána do sedmi různých věkových a obtížnostních kategorií. Je potřeba poděkovat našim skvělým sponzorům: královehradecký kraj, město Trutnov, firmě ČEZ, ZPA, KOVO Kulda, TAD autobusová doprava, Auto RN Trutnov, RaB Mědíle – zdravá lahev, Elektro Hájek, Jan Oravec, TECHKO, Petr Miewald, SDT Trutnov, PaP Trutnov, TESCO, PéCé a AD reklama,  bez kterých by se tato velká akce nemohla uskutečnit.

  Trutnovská družstva měla zastoupení ve třech kategoriích.

Dopoledne závodil tým trenérek Hany Jarošové a Věry Sáblíkové JUNIOR  I. Děvčata předvedla zlepšující se formu, zobtížnila prvky na akrobacii, bohužel trampolína nevyšla úplně podle představ a tak to v nejpočetněji obsazené kategorii sobotního dne stačilo na dvanácté místo.
Starší dívky (12-17let) pod taktovkou Lídy Oravcové a Káji Hellingerové se před domácím publikem představily ve večerních hodinách a poprvé za dobu svého působení v kategorii JUNIOR  A. V této kategorii musí více jak tři závodnice předvést obtížnější prvky ( dvojná salta, salta s více obraty). Děvčatům se nad očekávání povedla trampolína i se závěrečným dvojným saltem s obratem a za potlesku diváků se tým radoval z povedených skoků. Na tumblu se díky vyšší obtížnosti projevilo trochu horší provedení prvků, několik chyb se našlo i na pohybové skladbě a tak se v konečném součtu bodů domácí gymnastky poklonily rivalkám z Třebíče a vystoupaly za nimi na druhý stupínek pro stříbrný pohár a stříbrné medaile v soutěži.
V závodu trií nastoupila čtveřice svěřenkyň Jirky Matušky (Slavková, Krejčí E., Bydžovská, Kosinková).
Vzhledem k tréninkové absenci z důvodu studijních vysokoškolských povinností prvních dvou zmiňovaných  se šesté místo jeví jako pěkné a nebýt několika chyb, mohlo být umístění ještě lepší. Cílem však bylo zazávodit si před domácím obecenstvem a zavzpomínat na závodní časy. Je vidět, že láska ke sportu zůstává a při fandění diváků adrenalin ještě funguje.

Celodenní TeamGymový  maraton byl zakončen vyhlášením vítězných družstev kolem půl deváté večer.
V soutěži kralovaly týmy Brna, Plzně, Prahy a Frýdku-Místku. Trutnov uzavřel podzimní část sezóny bilancí dvanácté, druhé a šesté místo.

Trutnovské trenérky v tento velký den obdrželi z rukou Zdeňky Horčičkové (předsedkyně ČASPV pro KH kraj) pohár pro nejlepší gymnastky.

Závěrem je třeba poděkovat závodníkům a závodnicím za předevedené výkony, celému realizačnímu týmu, rozhodčím, trenérům, sponzorům, počtářské komisi, hlasatelce, hudební produkci, technické četě, „stravovacímu“ zázemí, rodičům a všem příznivcům TeamGymového sportu za uskutečnění  tak pěkného závodu republikové úrovně. Divákům patří dík za vytvoření báječné sportovní kulisy.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Spolupráce mezi městem Trutnov a nemocnicí přináší konkrétní výsledky

Nemocnice Trutnov

Trutnov 13.11.2019: Stipendia absolventům, nová bezpečnostní opatření, dotace na dětskou pohotovost i na transport pacientů na „záchytku“. To jsou reálné výsledky už rok trvajícího memoranda mezi trutnovskou nemocnicí a městem Trutnov, dokazující, že vzájemné ujednání není jen list papíru.

Již více než před rokem, konkrétně ve středu 3. října 2018, podepsali starosta města Trutnova Ivan Adamec a ředitel Oblastní nemocnice Trutnov, a. s., Miroslav Procházka Memorandum o porozumění a vzájemné spolupráci. Tuto dohodu se daří zdárně naplňovat a reálná spolupráce probíhá hned v několika oblastech. Město například založilo Nadační fond pro podporu trutnovské nemocnice, s cílem snadnějšího získávání finančních prostředků na pořízení nového vybavení nemocnice, ale také na nábor personálu formou stipendijní podpory studentů finálních ročníků zdravotnických oborů. Díky nadačnímu fondu jsme mohli nabídnout stipendium zájemcům o práci v naší nemocnici. Získali jsme tak 5 nových absolventů“, pochvaluje si spolupráci Miroslav Procházka, ředitel trutnovské nemocnice. Přestože se jedná o relativně nízké číslo, tak jde fakticky o znatelnou personální posilu pro konkrétní oddělení a velmi dobrý start nového stipendijního programu, na který bychom chtěli navázat i v letošním roce.“ Dodává ředitel.

Spolupráce mezi městem a nemocnicí se rozvíjí také v oblasti bezpečnosti. Strážníci městské policie dochází do areálu, kde dohlíží na veřejný pořádek a pracovníkům dávají kurzy sebeobrany. Nemocnice je také napojena na pult centrální ochrany. Na vybraných odděleních jsou instalované tzv. panic tlačítka, která může personál nemocnice použít v případě ohrožení bezpečnosti. Naši strážnici již takto zasahovali, kdy lékařka musela tlačítko zmáčknout při ošetřování vysoce agresivního pacienta. Naši strážníci ihned přijeli a pomohli,“ říká Radek Svoboda, ředitel Městské policie Trutnov.

Město Trutnov dále opakovaně poskytuje dotaci Oblastní nemocnici Trutnov, a. s., na úhradu nákladů spojených s transportem pacientů na záchytnou protialkoholní stanici v Hradci Králové a v Pardubicích ve výši 70.000 Kč ročně a také na zajištění lékařské pohotovostní služby pro děti ve výši 100.000 Kč ročně. Jsme rádi, že memorandum není jen list papíru, ale že spolupráce skutečně funguje. Po roce už můžeme zhodnotit, co všechno jsme společně vyřešili. Aktuálním tématem je situace s parkováním v okolí nemocnice, i tam však hledáme řešení,“ vysvětluje ředitel nemocnice.Problém parkování v okolí nemocnice je momentálně umocněn stavebními pracemi v areálu nemocnice, které právě probíhají. Nicméně i přesto se snažíme najít dlouhodobé řešení. Zadali jsme ke zpracování studii na možnost rozšíření parkovací plochy naproti nemocnici, mezi budovou základní školy a současným parkovištěm. Tam by se mohl znatelně zvýšit počet parkovacích míst,“ říká Ivan Adamec, starosta města Trutnova.

Spolupráci mezi nemocnicí a městem chválí také náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Aleš Cabicar. Trutnov je pro nás ukázkovým příkladem, kdy se město a nemocnice dokáží domluvit a společně hledat řešení komplikovaných situací. Přál bych si, aby to podobně v rámci kraje fungovalo ve všech městech. Trutnov je důkaz, že to jde. Z takové spolupráce pak těží nejen město či nemocnice, ale především obyvatelé a pacienti.“

tz

[bsa_pro_ad_space id=8]

POHÁR MĚSTA PŘÍBRAMI V TEAMGYMU

Náročný závodní den absolvovaly v sobotu 19.října 2019 gymnastky Spartaku Trutnov.

Soutěžní „šichta“ začala dívkám brzkým odjezdem po čtvrté hodině ranní, aby je kolem sedmé hodiny přivítalo město Příbram, konkrétně Sportovní hala Legionářů, kde se konal už 9.ročník Poháru města Příbrami v TeamGymu. Současně šlo i o 4.závod Českého poháru TeamGym 2019.

Do soutěže se napříč kategoriemi přihlásilo 39 družstev z celé republiky, dorazil i jeden celek z německého Berlína.

TeamGym jako atraktivní gymnastický sport si získává přízeň spousty diváků hlavně pro svoji dynamičnost při skocích z trampolíny či při akrobatických řadách na pružném akrobatickém pásu tumblinku, naopak při pódiové skladbě šesti až dvanácti cvičenek na ploše můžeme vidět ladné prvky tance i baletu.

Trutnovská děvčata přijela oddíl reprezentovat ve dvou kategoriích. Dopoledne se představilo družstvo Junior I. (do 11let) a obsadilo pěkné jedenácté místo z patnácti. Dívky prokázaly velké zlepšení, ale bohužel to na nejlepší celky s vyšší obtížností prvků nestačilo.

Ani dívkám z Junior II. (do 16let) se nepodařilo držet krok s nejlepšími týmy Čech a pro tentokrát se musely spokojit se sedmou příčkou z šestnácti přihlášených družstev.

Trenérky pochválily závodní nasazení a snahu a pevně věří ve zlepšení tréninkové docházky a morálky „pubertálního“ týmu, které se jistě odráží na momentální výkonnosti.

Oddíl sportovní gymnastiky a TeamGymu Spartak Trutnov zve veřejnost na zajímavou podívanou v sobotu 9.listopadu 2019do haly ZŠ Komenského, kde se již popáté uskuteční Republiková soutěž ČASPV 2019 TeamGym jako 5.závod Českého poháru.

Držme děvčatům pěsti, ať se jim daří!

[bsa_pro_ad_space id=8]

Na elektrické koloběžce se vydal do protisměru

V pondělí 14. 10 2019 řešili trutnovští policisté kuriózní dopravní nehodu. V odpoledních hodinách v 15.20 na kruhovém objezdu v Žižkově ulici u obchodního domu Albert 62letý cyklista na elektrokoloběžce způsobil mezi ostatními účastníky silničního provozu velké zmatky, které naštěstí skončily pouze jeho lehkým zraněním.

Při vjezdu na kruhový objezd cyklista na koloběžce Hiepe Scooters nerespektoval směr jízdy vpravo a místo toho si krátil cestu jízdou vlevo v protisměru. Přitom se střetl přední částí elektrokoloběžky s levou přední částí osobního vozidla Toyota, které jelo po kruhovém objezdu správným směrem.
[su_image_carousel source=“media: 10539,10538,10537,10536″ columns=“2″ align=“center“]

S cyklistou i s řidičem osobního vozidla policisté na místě provedli dechovou zkoušku, která vyloučila jejich požití alkoholu. Při nehodě utrpěl cyklista lehké zranění, se kterým byl odvezen na ošetření a bez hospitalizace posléze propuštěn do domácího ošetření.

Na elektrokoloběžce vznikla při nehodě hmotná škoda ve výši 5.000 korun, na automobilu 10.000 korun. Technická závada jako příčina nehody nebyla na místě zjištěna ani uplatněna.

Policisté zaevidovali událost jako malou dopravní nehodu a vyřešili ji na místě, Neukázněnému koloběžkáři za nerespektování zákona o silničním provozu a způsobení nehody uložili blokovou pokutu ve výši 1.000 korun. Ostatním jezdcům na elektrických koloběžkám vzkazují, že zákon o provozu na pozemních komunikacích a pravidla pohybu na silnicích platí i pro koloběžkáře.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Trend zadlužování nemocnic se podařilo zastavit

Náchodský starosta Jan Birke nedávno opustil řady krajských zastupitelů. Své rozhodnutí zdůvodnil tak, že jde o protest proti tomu, jakým způsobem řídí krajský náměstek pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09) svěřený resort.

V minulých volebních obdobích působil ve funkci vedení krajského zdravotnictví například Vladimír Dryml (ČSSD) a po něm Jana Třešňáková (ČSSD). Ta při svém uvedení do funkce prohlásila, že se k žádným změnám z programového hlediska nechystá. V roce 2013 byly nemocnice v Rychnově a v Náchodě ve stavu odpovídajícím insolvenci a celý holding ve více než 50milionové ztrátě.

Zeptal jsem se zdravotního náměstka Aleše Cabicara, je-li možné současný stav krajského zdravotnictví popsat několika větami, aniž by šlo jen o pocity nebo názory. Zajímala mne fakta. Je na tom krajské zdravotnictví hůř, nebo líp?

Je na tom lépe. Nejviditelnější jsou rozsáhlé investice do nemocnic. Problematická a neustále odkládaná výstavba nemocnice v Náchodě se konečně rozjela, stejně tak jako výstavba laboratorního traktu v nemocnici v Trutnově. V jičínské nemocnici se bude za několik týdnů předávat stavbařům k realizaci vstupní trakt, který bude kompletně rekonstruován a spojen s výstavbou nové nemocniční lékárny. Stejně tak i na příští rok jsou zde plánovány rozsáhlé rekonstrukce.

Jsou to všechno investičně a procesně velmi náročné kroky. To, že je vůle tyto kroky provádět, lze přičíst k dobru stávající koalici, která řídí Královéhradecký kraj. Já jsem zodpovědný především za jejich provádění. Soustředím se na to, aby se naši zdravotníci, lékaři a primáři dočkali obměny přístrojového vybavení, jako je nová magnetická rezonance v Trutnově, chystaná instalace MR v Náchodě, nebo obměny radiologických a radiodiagnostických přístrojů, jako například nové skiagrafy1) a skiaskopy2) v těchto nemocnicích.

Ten výčet je podstatně delší a já jsem přesvědčen, že každý tento krok naše krajské zdravotnictví posouvá kupředu a že se tím logicky zvyšuje komfort pro naše občany, stejně tak jako lékaře, sestry a další zdravotnický personál.

Jaká je nyní situace v nemocnicích z hlediska financí?

Pro mne je důležité, že se podařilo zastavit ten trend zadlužování nemocnic. Dochází k postupné ekonomické stabilizaci, za což bych chtěl poděkovat především našim ředitelům a ředitelce, stejně tak jako vedení jednotlivých primariátů. Daří se skloubit jak ekonomickou, tak odbornou stránku provozu nemocnic v kraji.

To, že není nemocnice zadlužená, je určitě dobré, ale zaměstnancům se to na výplatní pásce neprojeví, ne?

Byli jsme první kraj v republice, který našim zdravotníkům poskytl mzdové navýšení 10 % ve třech letech za sebou. Slib dala zdravotníkům kdysi vláda, ale k jeho naplnění se neměla. Ačkoliv mzdové navýšení šlo k naší provozní tíži, adekvátní odměňování našich zdravotníků považujeme za prioritu.

Když jste přebíral resort zdravotního náměstka, měl jste představu o tom, co všechno bude třeba udělat, než se změní ta trajektorie, o které jste hovořil, směrem nahoru?

Upřímně řečeno, občas mne napadlo vzít nohy na ramena a utéct… Kam jsem se podíval, kupily se věci neřešené, odkládané. První věc, co mi přistála na stole, byl problém, jak se vypořádat s nedoplatky od pojišťoven, poskytnutými za akutní péči v našich nemocnicích. Šlo o několik desítek milionů za rok 2015. Kdo trochu zná financování zdravotnictví cestou zdravotních pojišťoven, ví, že takovéto nedoplatky nejen že chybí v pokladně nemocnice, ale projeví se i ve snížených platbách v dalších letech, díky referenčním hodnoticím obdobím.

V Náchodě mne pro změnu obklopila totální deziluze personálu v nemocnici, způsobená odkládanou výstavbou. Ta nemocnice se nám doslova rozpadala pod rukama. Upřímně, byl to vnitřní boj, nepropadnout odevzdanosti a hledat v sobě neustále tu vnitřní motivaci. Když jste ale jediný, kdo to může udělat, tak to udělat musíte, jak říká ve filmu „Vesničko má středisková“ Rudolf Hrušínský. V mém případě to znamenalo trpělivě přesvědčovat zdravotníky, management nemocnic a v neposlední řadě i ostatní krajské zastupitele o své vizi. Musím říci, a jsem za to rád, že v radě kraje jsem pro své kroky vždy nacházel oporu.

Pojďme ještě k události zmíněné v úvodu tohoto článku. Rozhořčený starosta Jan Birke ve svých vyjádřeních popisuje dění okolo bývalé ředitelky Urešové takto: „Když se dá po kritice řízení ONN návrh na odvolání ředitelky, všichni připustí, že se to dělalo špatně, a vyřeší se to tím, že se dotyčná povýší, tak mi to přijde jako plivnutí do tváře všem slušným lidem, hlavně lékařům a zdravotníkům.“

Kdo všechno tedy přišel s tím, že se „to dělalo špatně“?

Tak za prvé, dovolím si Vás opravit. Není to, jak zmiňujete, „bývalá“ ředitelka Urešová, ale ještě to je a minimálně do 31. 1. 2020 bude statutární ředitelka Oblastní nemocnice Náchod a.s. paní Ing. Ivana Urešová, MBA. Nikdo ji neodvolal, o tom bych musel z titulu své funkce vědět.

Neznám přesná slova pana Birkeho, ale kontinuálně a nezpochybnitelně zastávám názor, ke kterému jsem dospěl po dvouapůlleté zkušenosti s prací paní ředitelky. Se špičkovými manažery ve zdravotnictví, kterých je jako šafránu a za kterými jsou neoddiskutovatelné výsledky, nelze zacházet tímto způsobem. Paní ředitelka jednoznačně svou houževnatostí a možná pro někoho razantnějším, ale přímým přístupem zvrátila negativní trend vývoje hospodaření největšího poskytovatele zdravotních služeb v kraji, tj. sdružení nemocnic pod Oblastní nemocnici Náchod a.s. (nemocnice Náchod, nemocnice Rychnov nad Kněžnou, nemocnice Broumov, LDN Jaroměř, laboratoře Opočno – pozn. redakce). A to je pro mne hlavní kritérium.

Když se povede dobře nemocnicím, povede se dobře jejím zaměstnancům a zisk z toho bude mít nakonec pacient. Jak ředitelku vnímají její zaměstnanci?

Získala si svými kroky podporu svého lékařského personálu, včetně primářů a představitelů Lékařského odborového klubu. Za takového stavu není nic, co bych jí mohl vytknout.

Starosta Birke to však zřejmě vidí jinak.

Diametrální změna postoje pana Birkeho je pro mne nejasná. Ještě nedávno vnímal manažerské kvality paní ředitelky stejně jako já. Jeho rozhodnutí vzdát se mandátu krajského zastupitele na protest proti jejímu jmenování do vedení holdingu je tedy bez uvedení jeho skutečné motivace nesrozumitelné.

Pokud by měl zájem podílet se osobně na řízení krajského zdravotnictví, například účastí v dozorčí radě zdravotního holdingu, věřím, že by to bylo možné. O nic takového však zájem neprojevil.

Já jeho rozhodnutí respektuji a nechci je hodnotit. Hodnocení přísluší jeho voličům, kteří mu ten mandát udělili, a oni musí vyhodnotit, jestli to bylo rozhodnutí, se kterým jsou ve shodě.

 1. Skiagrafie je technika zobrazení lidských tkání, která využívá rozdílnou hodnotu absorpce procházejícího svazku rentgenového záření v různých tkáních.
 2. Skiaskopie je radiologická vyšetřovací metoda, při které s pomocí rtg záření může lékař sledovat dvourozměrný rentgenový obraz trojrozměrného objektu v reálném čase.
[bsa_pro_ad_space id=8]

Elektronická komunikace mezi lékaři musí být standard

Kvalitní, rychlá a zabezpečená komunikace je velmi důležitou součástí moderní medicíny.

Komunikaci mezi lékaři slouží také systém eZpravy. Největším benefitem systému je odstranění nedorozumění mezi lékaři: „Stává se, že pacient nedoručí lékařskou zprávu od jednoho lékaře k druhému a pak nedokáže odpovědět na otázku, jaké mu odborný lékař předepsal léky. EZprávou přijde praktickému lékaři tato informace dříve, než pacient opustí ordinaci specialisty.“ Vysvětluje MUDr. Petr Machek, primář dialyzačního střediska v Mostě, který je duchovním otcem celého projektu.

Systému eZpráva se na Náchodsku daří. K dnešnímu dni jej využívá více než osm desítek praktických a odborných lékařů. V současné době zde funguje jako třetí největší síť v ČR.

Tuto středu se konalo pracovní setkání lékařů a představitelů Oblastní nemocnice Náchod.
„Elektronické propojování praktických a odborných lékařů v terénu se specialisty v náchodské nemocnici přispívá ke zkvalitnění péče o pacienty, kteří se mohou spolehnout, že informace o jejich zdravotním stavu budou mít jejich ošetřující lékaři okamžitě po kontrole či vyšetření“. Řekl na setkání náměstek hejtmana Královehradeckého kraje Ing. Aleš Cabicar.

Žádanky na vyšetření, laboratorní výsledky nebo závěry odborných vyšetření putují díky eZprávě mezi lékařem, nemocnicí a laboratořemi v reálném čase, podobně, jako například u e-mailu. Lékař, který například propouští pacienta z nemocnice při sepisování zprávy pouze klikne, že kopii dokumentu má dostat pacientův praktický lékař, kterému ihned zpráva přijde do jeho počítače. Stejně tak funguje systém elektronické komunikace mezi ordinacemi a nemocničními laboratořemi.

Náchodská nemocnice do eZprávy připojila také svá lůžková oddělení. „Projekt eZprávy je skvělým způsobem, jak více chránit citlivá data pacientů. Proto jsme elektronický přenos lékařských zpráv začali v našem regionu rozvíjet už před rokem. Pro nemocnici je výhodný i ekonomicky.“ Vysvětluje ředitelka Oblastní nemocnice Náchod Ivana Urešová.

Elektronické předávání informací o zdravotním stavu pacienta ulehčuje práci jak praktikům a specialistům, tak i pacientům, kteří už nemusí přenášet papíry z jedné ordinace do druhé, informace o výsledcích vyšetření proudí mezi lékaři spolehlivě a rychle.

Lékařům díky eZprávě také ubyla administrativa – neustálé přepisování nálezů z lékařských zpráv do své kartotéky. „Systém umožňuje zabezpečeným způsobem výměnu zdravotní dokumentace nezávisle na odbornosti lékaře a používaném ambulantním informačním systému.“ Vysvětluje MUDr. Petr Machek, který začal myšlenku elektronizace rozvíjet v roce 2013. Aktuálně je připojeno více než 1800 zdravotnických organizací z celé ČR a lékaři si prostřednictvím eZprávy denně zasílají přibližně 6500 zpráv. Do systému se v současnosti připravuje například také implementace E-neschopenek.

Samotná registrace do systému je velmi jednoduchá, zvládne ji každý lékař,  v řádu několika sekund. Aplikaci najdete na adrese http://www.lekarskyemail.cz

[su_youtube_advanced url=“https://www.youtube.com/watch?v=ISdqXQmvjgM“ width=“700″ autohide=“no“ loop=“yes“ rel=“no“ modestbranding=“yes“ theme=“light“]

[bsa_pro_ad_space id=8]

Oblastní charita Trutnov obdržela nový vůz v rámci projektu Sociální automobil

Zcela nový vůz značky Dacia Dokker mohou nyní využívat pracovníci a klienti trutnovské charity. Slavnostní předání automobilu proběhlo v pátek 27. září 2019 za účasti dané organizace a poděbradské reklamní agentury Kompakt, která tento projekt zaštiťuje. Vozidlo budou zaměstnanci zařízení využívat v rámci domácí pečovatelské služby a k dalším podpůrným aktivitám. 

Oblastní charita Trutnov poskytující řadu sociálních služeb obdržela nový vůz v rámci projektu Sociální automobil. Ten funguje po vzoru evropských měst již 20 let, za tu dobu Kompakt předal v České republice na stovky vozidel. Trutnovská charita získala v celkovém pořadí již 794. automobil. „Myslíme si, že každá společnost, která s úspěchem provozuje svou činnost, by měla alespoň malou částí pomoci těm, kteří to opravdu potřebují. Pro většinu zařízení pečujících o seniory nebo hendikepované není zrovna jednoduché pořídit si nový vůz, protože soustřeďují finanční prostředky především na péči o své klienty. Proto jsme se rozhodli vzít situaci do svých rukou a zařízením i organizacím pečujícím o osoby nacházející se v nouzi tímto způsobem pomoci,“ uvádí Miroslav Káninský, jednatel společnosti Kompakt.

Na financování vozu se podílelo asi 40 subjektů napříč obory od velkých firem až po nejmenší jednotlivce z místních obyvatel i přilehlého okolí.

O projektu Sociální automobil

Za spoluúčasti firem a společností se poděbradská reklamní agentura Kompakt snaží o vytvoření, zdokonalení a obnovení vozového parku v ústavech a zařízeních, která svou činnost zaměřila na výchovu, vzdělání, rehabilitaci a integraci zdravotně, mentálně či jinak hendikepovaných lidí. Projekt stojí na systému tzv. „reklamy na kolech“ a spočívá v tom, že jednou v roce přejde obchodní zástupce na tento projekt a po dobu tří měsíců získává firmy, které jsou ochotné přispět na dobrou věc a chtějí se podílet na přípravě automobilu, jenž poputuje do některého ze sociálních zařízení. Daná organizace tak získá nejen dobrý pocit za svou dobročinnost, ale i reklamu na vozidle, které je na silnicích všem na očích.

Od roku 1997, kdy byla zahájena realizace tohoto projektu, se za pomoci firem a společností po celém území ČR podařilo předat již přes 790 sociálních automobilů. Vzhledem k zahraničním zkušenostem byl doposud tento projekt postaven na vozech Renault Master, Renault Kangoo a Dacia Dokker.

TZ

[bsa_pro_ad_space id=8]

Pirátská radní se ohradila proti tvrzení opozičního zastupitele Sobotky

Koláž: Trutnovak.cz//

Radní města Trutnova, Kateřina Hůlková (Piráti a nezávislí Trutnov), se ohradila proti zveřejnění názorů opozičního zastupitele Petra Sobotky (Žít v Trutnově) v článku týkajícího se zamítnutí dotací pro Centrum inovací a podnikání v Trutnově. (“Spolek CIPTU už další peníze od města Trutnova nedostane”).

V článku byla informace z jednání zastupitelů, kteří rozhodli o neudělení dalších dotací pro spolek Centrum inovací a podnikání Trutnov , jehož zakládajícím členem byl i bývalý zastupitel Martin Jiránek (Piráti a nezavislí Trutnov). Jeho místo zastupitele a radního mezitím převzala Kateřina Hůlková.

Zastupitelé dotaci pro CIPTU zamítli, někteří z opozičních poslanců se však hlasování zdrželi.

„Vedení města zřejmě usoudilo, že už není potřeba si nadále zavazovat Piráty, když už jsou součástí koalice. Na těchto‚ hrátkách či politickém kšeftování‘ proto nechceme mít žádný podíl.“ Vysvětlil Petr Sobotka postoj některých zastupitelů Žít v Trutnově.

“…jsem na rozpacích” napsala v komentáři na Facebooku Hůlková. “Subjektivní pohled pana Sobotky je pro Vás natolik důležitý, že jste ho dal do popisku k článku (chápu, potřebujete co největší počet kliků), ale opačnou stranu jste se ani neobtěžoval kontaktovat….” Vzal jsem to jako výzvu pirátskou radní kontaktovat.

[su_posts id=“10480, 5633, 5644″ posts_per_page=“3″ order=“desc“]

Opačnou stranou myslíte vedení města? Tam se zdržel jen Libor Kasík (ODS), který se ale proti CIPTU nijak nevymezoval.

Vedení města určitě ne, protože já samozřejmě za ostatní členy koalice mluvit nemůžu.

Opačnou stranou jsem měla na mysli Piráty, které pan Sobotka ve svém komentáři zmiňuje v souvislosti s CIPTU a mluví také o jakémsi politickém kšeftování při utváření současné koalice. Proti tomu jsem se přirozeně ohradit musela, jelikož tyto subjektivní domněnky plynoucí z osobních antipatií vůči Martinu Jiránkovi poškozují i mě a mé kolegy. Já samozřejmě panu Sobotkovi nechci a nemohu upírat právo na jeho názor, ale zde je třeba znovu zopakovat, že CIPTU bylo soukromým projektem Martina Jiránka, nikoliv politickým projektem Pirátů, potažmo Pirátů a nezávislých Trutnov.

Na předminulém jednání zastupitelstva bývalý zastupitel Martin Jiránek (Piráti a nezávislí Trutnov) podporu CIPTU obhajoval. Vy jste na Facebooku ve své odpovědi na dotaz proč Piráti a nezávislí Trutnov nakonec dotaci CIPTU nepodpořili, napsala: “Relevantním důvodem pro přiznání dotace na další rok by byl doložený rozvoj nabízených služeb. Místo toho dochází k vytváření nových a projekt je tak v mnoha ohledech stále na začátku. K tomu se přidalo hodnocení vývoje podobných center v rámci ČR, kde se podle letitých zkušeností ukazuje, že takové projekty mají potenciál pro krajská města a celé kraje – na lokální úrovni spíše formou propagace podnikavosti v řadách studentů a delegace vážnějších zájemců právě na tu vyšší úroveň.”

Jaká byla geneze té změny postoje?

Ta změna postoje má původ právě na tom dubnovém zastupitelstvu, respektive v průběhu rozpravy o dotaci a v závěrech z ní. Obojí jste již shrnul v předchozím článku. Již tam šla žádost o dotaci výrazně pokrácená oproti původně požadované částce; navíc po dohodě, že se finanční podpora města bude od nynějška každoročně snižovat. Ostatně i tato informace během rozpravy zazněla a je možné si to poslechnout ze záznamu.

Martin Jiránek podporu přirozeně obhajoval ze dvou důvodů. Za prvé se na vzniku centra i na jeho chodu podílel a za druhé obecně byl a stále je zastáncem toho, že by se město mělo na podpoře podnikání a podnikavosti nějakým způsobem podílet. Nedostatečně přesvědčivá reakce na dotazy a připomínky dalších zastupitelů ale vyústila v hlasování o stažení tohoto bodu z programu zastupitelstva.

Ještě před opětovným hlasováním o dotaci připravily a přednesly dvě zbývající zakládající členky CIPTU pro zastupitele podrobnou prezentaci své práce, která ale už nedokázala koalici, včetně nás, dostatečně přesvědčit. Mé citované vyjádření na Facebooku odráží názor a postoj současných zastupitelů za Piráty a nezávislé Trutnov. Martin Jiránek s námi o tom přirozeně mluvil, ale nijak nás v tomto neovlivňoval.

Obecně ale náš zájem o podporu místních podnikatelů podnikání ze strany samosprávy trvá a aktivně hledáme další způsoby, jak toho docílit. Nejen kvůli CIPTU, ale právě i pro budoucí potřeby jsme si v průběhu jara a léta zjišťovali další informace. Třeba právě tu zmíněnou informaci o vývoji podobných center získal náš místní předseda Adam Valenta od zástupců krajského centra JIC v Brně, kam se za tímto účelem vydal.

Na posledním jednání zastupitelů města Trutnova byl projednáván bod 3b, tedy Veřejnoprávní smlouva o návratné finanční výpomoci pro BOJIŠTĚ s.r.o. Zvukový záznam o tomto jednání jako jediný na webu města chybí. Jaký je důvod? Bude dodatečně přidán, nebo zveřejněn vůbec nebude?

Jde zřejmě o nějakou technickou chybu. Ten záznam tam je, ale je chybně sloučen s bodem 04a1 (VAK TU, a.s. – upsání akcií a nepeněžitý vklad do společnosti). Záznam tohoto bodu má díky tomu přes půl hodiny, z toho první půlhodina se týká právě Bojiště.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Královéhradecký kraj podal rozklad proti rozhodnutí o zrušení autobusového tendru

Královéhradecký kraj podal rozklad proti rozhodnutí o zrušení autobusového tendru

„Královéhradecký kraj v souladu se zveřejněným záměrem podal v pátek prostřednictvím svého právního zástupce rozklad proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jímž bylo zrušeno výběrové řízení na zajištění veřejné autobusové dopravy v Královéhradeckém kraji v letech 2020–2030,“ sdělil dnes první náměstek hejtmana Martin Červíček odpovědný za oblast dopravy.

Veřejná zakázka řeší zajištění autobusové dopravy na území Královéhradeckého kraje pro příštích 10 let. Maximální cena celé zakázky je 7,7 miliardy korun. Kraj soutěž rozdělil na osm oblastí, pro které v minulých měsících vysoutěžil dopravce.

Kraj si stojí za jím nastavenými hodnotícími kritérii jako věcně správnými a zajišťujícími udržitelnost a hospodárnost poskytování služeb v oblasti veřejné dopravy.

„Královéhradecký kraj uvedené rozhodnutí považuje za zásadní a přelomové nejen pro jím zadávanou veřejnou zakázku, ale pro zadávání veřejných zakázek obecně. Úřad totiž zahájil řízení, přestože podnět podaný stěžovatelem neměl být vyřizován a v rozhodnutí dospěl k právnímu názoru, že úřad je oprávněn přezkoumávat hospodárnost veřejných zakázek a nastavení hodnotících kritérií. Kraj uvedené rozhodnutí považuje za věcně nesprávné, a i proto proti němu podal rozklad,“ dodal první náměstek hejtmana Martin Červíček odpovědný za oblast dopravy. (tzkhk)

Vítězem sporného tendru se měla stát společnost BusLine, která byla v minulosti často zmiňována médiích:

Dopravce BusLine, o jehož podnikání se zajímá policie, se přetahuje s městy o desítky milionů

Další pozůstatek smluv s BusLine. Třicetiletý byznys na plnění autobusů začne řešit policie

Úplatky za více než 1,3 milionu a dvě auta. Policie popsala korumpování politika z ANO

BusLine se zachoval gangstersky, říká bývalý primátor Liberce Kittner

Zastupitele České Lípy předvolá policie, zajímá ji zakázka za 700 milionů

BusLine zval mocné lidi z kraje na VIP zájezdy, s Peltou létali na fotbal

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Neplatné čipové karty na autobus po BusLine zaplatí lidem kraj

Podezřelých řízení ÚOHS jsou podle policie desítky

Firma BusLine získala těsně před volbami zakázku na MHD v České Lípě

[bsa_pro_ad_space id=8]

Nemocnice přijde dočasně o 22 parkovacích míst

Začínající výstavba nových laboratoří v areálu trutnovské nemocnice s sebou přináší dopravní omezení. V areálu ubyde 22 parkovacích míst. Nemocnice společně s trutnovskou radnicí a krajem společně hledají možná řešení.

Konec září znamená pro Oblastní nemocnici Trutnov, a. s., dlouho očekávané zahájení výstavby nových laboratoří. „V areálu trutnovské nemocnice vznikne nová budova pro trasfúzní oddělení, hematologickou laboratoř a oddělení nukleární medicíny. Pro pacienty i personál to bude velmi komfortní zařízení, které zrychlí poskytovanou péči.“ Popisuje projekt za 183 milionů korun náměstek pro krajské zdravotnictví Aleš Cabicar.

„Tento týden přebírají staveniště firmy, které uspěly ve výběrovém řízení vyhlášeném Královéhradeckým krajem, tedy firmy BAK a Syner. Předpokládám, že další týden zahájí samotné rekonstrukční práce,“ říká Miroslav Procházka, ředitel trutnovské nemocnice. Se stavbou nových laboratoří však souvisí komplikace s parkováním. V areálu nemocnice v důsledku vzniku staveniště ubyde 22 parkovacích míst. „Jde o problém, který nemá rychlé řešení. Jsme si vědomi, že jde nepříjemnou situaci jak pro pacienty, tak pro naše zaměstnance. Doporučuji všem, kteří mohou využít městskou hromadnou dopravu, ať tak učiní a nejezdí do areálu nemocnice osobním vozem,“ dodává Procházka.

V průběhu výstavby bude v rámci nemocnice dočasně vytvořeno 12 nových míst, zároveň ale mohou být omezena parkovací místa na příjezdových komunikacích do areálu, a to z důvodu zachování přístupových cest pro nákladní vozidla stavby. „Prosím všechny o trpělivost a také o zvýšenou opatrnost při pohybu v našem areálu. Kvůli stavbě zde budou jezdit i nákladní vozidla a stavební stroje. Výsledkem však bude nové, ucelené a moderní zázemí všech nemocničních laboratoří, které zásadně ulehčí práci našim zaměstnancům a urychlí vyšetření pacientů,“ uzavírá ředitel nemocnice.

Nové laboratoře budou hotové na konci roku 2021. Poté bude situace s parkováním přímo v areálu nemocnice opět příznivější, protože součástí výstavby je i vznik nových parkovacích míst.

Vedení nemocnice jednalo i s trutnovskou radnicí. Společně se snaží najít další způsoby, díky kterým by se navýšila parkovací kapacita v okolí nemocnice. „Nechali jsme vypracovat studii na výstavbu parkoviště v horní části areálu nad nemocnicí. Bohužel ze studie jasně vyplynulo, že je to ekonomicky i technicky nerealizovatelné,“ vysvětluje Ivan Adamec, starosta města Trutnova. V současné chvíli nechává město vypracovat další studii, a to na parkování naproti nemocnici v prostoru mezi ZŠ Kpt. Jaroše a současným parkovištěm.

Do hledání řešení problému s parkováním v trutnovské nemocnici a okolí a možnostech kraje zapojit se do společného řešení s městem a nemocnicí se zapojili i zástupci vedení Královéhradeckého kraje. „Diskutujeme nejen o možné finanční pomoci s případnou výstavbou městského parkoviště u nemocnice, ale otevírají se nám ještě další varianty řešení, o kterých budeme veřejnost informovat.“ dodává radní Václav Řehoř, zodpovědný za oblast investic a majetku Královéhradeckého kraje.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Spolek CIPTU už další peníze od města Trutnov nedostane

Ciptu Trutnov

Město končí s podporou CIPTU v Trutnově

Podpora Centra inovací a podnikání Trutnov z.s. z městské kasy nebude prodloužena. Po několika letech, kdy se město Trutnov podílelo zhruba půl milionem korun ročně na provozu spolku, dotace projektu končí.

Žádost o půlmilionovou dotaci se na jednání zastupitelstva města Trutnov objevila již v dubnu tohoto roku. 

Zastupitel P. Luhan (ANO) tehdy v rozpravě uvedl, že mu projekt přijde zajímavý, ale město by se na jeho provozu podílet nemělo. Příjemce městských dotací vidí zastupitel spíše v sociálních službách nebo sportu. Výsledky spolku jej navíc nepřesvědčily o tom, že si finanční podporu od města zaslouží.

P. Ondráško (ANO) požadoval shrnutí výsledků aktivit spolku („tvrdá data“), aby bylo možné posoudit přínos projektu pro město.

Tehdejší zastupitel Martin Jiránek (Piráti), který byl v počátcích členem spolku CIPTU, připomněl, že podílení měst na provozu takovýchto center není nic ojedinělého. Hradec Králové podle něj investuje do podobných projektů 5 milionů korun ročně, Brno dokonce 20 milionů. Ondráška odkázal na členky spolku, které podle něj disponují více než osmi desítkami kladných referencí.

Zastupitel Petr Sobotka (Žít v Trutnově) poukázal na to, že spolek by měl svou závislost na městském rozpočtu nahradit příjmem dotací z jiných zdrojů, například evropských fondů. 

Zastupitelka Řezníčková (KSČM) uvedla, že zpočátku projekt podporovala, nyní však smysluplnost projektu vidí jinak.

„Nemám pocit, že to spěje tam, kam jsem si představovala,“ uvedla Řezníčková. „Nevidím, že by to někomu pomohlo rozjet podnikání. Je tam spousta jiných aktivit, ale nikoliv to, na co to bylo primárně směřováno. Také mi tam chybí to vícezdrojové financování, o kterém tady už druhý rok slyšíme.“

Starosta města se nakonec rozhodl stáhnout bod z jednání.

„Navrhuji tento bod přerušit, aby dámy přišly a předvedly prezentaci, která bude adekvátně odpovídat na vznesené připomínky.“

Zastupitelé tehdy jednání o dotaci odložili. Na červnové jednání zastupitelstva se tento bod jednání nedostal. Projednání dotace se dostalo na stůl zastupitelů až na posledním zářijovém jednání.

„Po debatě v radě města i na poradě vedení jsme dospěli k názoru, že nebude efektivní i nadále podporovat tento projekt.“

Pro neschválení dotace hlasovalo 27 zastupitelů. Hlasování se zdrželo pět zastupitelů. Kupodivu se zdrželi hlasování tři zastupitelé z Žít v Trutnově, kteří se proti podpoře spolku dlouhodobě vymezovali. Neschválení podpořil pouze čtvrtý člen ŽT, Robert Fajfr.

„Pro nás je celý případ CIPTU ukázka, jak se u nás ovlivňují a zavazují opoziční zastupitelé. Vedení města zřejmě usoudilo, že už není potřeba si nadále zavazovat Piráty, když už jsou součástí koalice. Na těchto ‚hrátkách či politickém kšeftování‘ proto nechceme mít žádný podíl. Robin Fajfr měl na věc zřejmě jiný názor, proto hlasoval tak, jak hlasoval, nejsme vzájemně vázaní žádnou ‚hlasovací disciplínou‘ jako jiné subjekty a ponecháváme si názorovou toleranci,“ uvedl pro Trutnovak.cz jeden ze zastupitelů za Žít v Trutnově Petr Sobotka.

Změření přínosu vynaložených prostředků pro občany města není zřejmě u takových projektů jednoduché. Nejsou tu žádná „tvrdá data“. Spolek CIPTU prý má k dispozici kladné reference na svou činnost, na další dotace však tento argument zřejmě nestačil. 

[bsa_pro_ad_space id=8]

Cesta Ivany Urešové do čela holdingu

Profesní příběh Ivany Urešové začal před 25 lety, kdy tato dáma s inženýrským titulem z ekonomie nastoupila do nemocnice ve Vysokém Mýtě jako ekonomka. Z místa nižšího managementu se vypracovala až na post ředitelky. Na jaře roku 2015 přijala post ředitelky v Pardubicích a odtud už její cesta vedla v srpnu 2017 přímo do Oblastní nemocnice Náchod a.s.

Nemělo jít o procházku růžovým sadem. Zadání bylo jednoznačné: stabilizovat nemocnici ekonomicky i personálně.

Nemocnice v Náchodě se tehdy hroutila pod nekoncepčním vedením, které mělo za následek celkovou ztrátu 82,8 milionu korun. Potvrdila to analýza, která byla vypracována k 31. 8. 2017.

Externí audit doporučil změny v hospodaření, které měly přinést úspory. Zdálo by se, že se jedná o misi jako stvořenou pro ekonoma. Šlo totiž o změny týkající se správy pohledávek a závazků po splatnosti, odpisů, plánování cash flow, zadávání veřejných zakázek a také přehodnocení pracovněprávních vztahů. Právě posledně jmenovaný problém je obzvlášť citlivým tématem každé nemocnice. Lékařů je totiž nedostatek a nemocnice se o ně doslova přetahují.

Důvody současného stavu v našem zdravotnictví spočívají nejspíše v současné husté síti nemocnic. Podle některých názorů je v České republice takový stav dlouhodobě neudržitelný, minimálně v dosavadním režimu, kdy se i malé nemocnice snaží poskytovat co nejširší spektrum péče, na kterou však nejsou ani personálně, ani materiálově vybavené.

Nedostatek personálu v nemocnicích komplikuje změny v organizaci práce. To se ukázalo při analýze v rychnovské nemocnici, která pod náchodskou nemocnici patří.

„Začali jsme provádět podrobnější analýzy hospodaření jednotlivých oddělení. Při nich byly zjištěny některé nedostatky v efektivitě, které se snažíme nápravnými kroky odstranit a zlepšit tak chod i hospodaření nejen oddělení, ale i celkové výsledky lokality Rychnov a v důsledku nemocnice jako celku,“ uvedla předsedkyně představenstva Ivana Urešová v listopadu minulého roku.

„Kontroly v různých lokalitách špitálu také zjistily nesrovnalosti například ve vykazovaných hodinách, včetně podezření, že zaměstnanci vykazují neodpracované hodiny. Proto se vedení špitálu podle ředitelky snaží sjednotit způsob kontroly, aby byly stejné podmínky pro zaměstnance ve všech lokalitách.“ (Zdroj)

Problémy v Rychnově se vyostřily a v náchodské nemocnici to také vřelo. S nástupem nového vedení se ztráty v Náchodě podařilo snižovat, tlak na zlepšení hospodářských výsledků vyvolal mohutnou odezvu. Přes sto zaměstnanců nemocnice v Náchodě se připojilo k otevřenému dopisu primářů a vrchních sester, který adresovali krajským zastupitelům kvůli kritické situaci v nemocnici. Vadil jim nedostatek personálu a „kosmetické“ změny současného vedení.

„Roku 2004 kraj dostal nemocnice od státu, který v nich vyrovnal veškeré dluhy. Na počátku se tu děly finanční machinace, následovala osmiletá neschopná vláda za hejtmana France. Očekávali jsme, že se začnou věci měnit, snažili jsme se upozornit nové vedení, co je potřeba udělat, ale nic z toho nenastalo. Každé dva roky se vymění vedení nemocnice. Když přijdou, doprovází je gloriola, jak se osvědčili jinde, a odcházejí s tím, že je za nimi propad 120 nebo 130 milionů korun,“ uvedl primář Kopecký z náchodské nemocnice pro iDnes.cz.

Podle čísel se však hospodaření v náchodské nemocnici po provedení organizačních změn zlepšovalo. Provozní data nemocnice se ale nemusí okamžitým způsobem promítnout do spokojenosti zaměstnanců. To je běh na dlouhou trať a dobrý hospodář v rozvráceném hospodářství potřebuje alespoň zpočátku pevnou oporu. Té se Urešové zřejmě nedostalo. Její ekonomický pohled na provoz možná vnímali zaměstnanci nemocnice jako „utahování opasků“. Každopádně situace vygradovala a nakonec byl odvolán náměstek pro léčebnou péči Pavel Svoboda. Ředitelka náchodské nemocnice Ivana Urešová jej odvolala k 31. prosinci 2018 a nabídla i svou vlastní rezignaci, pokud jí rada kraje nevysloví důvěru.

Situace se na čas zdánlivě uklidnila, avšak v létě se kauzy opět chopili politici a začátkem září provedl starosta Náchoda Birke (ČSSD) ve spolupráci s vicehejtmanem Červíčkem (ODS) „frontální útok na ředitelku Urešovou“.

Kvalit Urešové si je vědom jak současný náměstek kraje pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP09), tak i radní Martin Červíček, podle jehož slov by měla Urešová zůstat ve službách kraje, nejlépe ve struktuře zdravotnického holdingu. To se nakonec stalo. Urešová končí ve vedení náchodské nemocnice a od 1. února 2020 by se měla stát předsedkyní představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje.

Situace, kdy starosta města a radní pro dopravu zasahují do vedení nemocnice, jež je ve správě kraje, není ideální, protože za její provoz nenesou přímou odpovědnost. Politika je však plná různých dohod a kompromisů, jimž se nedá úplně vyhnout, pokud se nemá stát jen prostředkem k naplnění mocenských ambicí.

Konečné řešení situace se zdá být nejlepším z možných. Vedení holdingu potřebuje nutně někoho, kdo dohlédne na to, aby všechny probíhající procesy v nemocnicích spadajících pod holding běžely bez zádrhelů a byly kvalitně připravené. Zatím tomu tak podle nemocnic, jež pod holding spadají, často není.

[bsa_pro_ad_space id=8]