V určité části současné společnosti neustále přežívá princip důvěřivosti vůči psanému textu. Běžný uživatel internetu není často schopen rozeznat relevantní zdroje informací od nesmyslů, sloužících ke zvýšení prodeje nejrůznějších produktů. Jak se proti něčemu takovému bránít?

V současném stavu se ohledně koronavirové epideme vynořilo velké množství podnikatelů, kteří se na strachu z nákazy hodlají obohatit. Potravinářská inspekce od začátku epidemie eviduje již více než 40 firem a podnikatelů, které dostaly zálusk na “korona peníze”.

Zde jsou některé z nich:

Mama Selva Herbs s.r.o.

Green Medical s.r.o.

Lott, s.r.o.

Econea s.r.o

Lubomírek z.s.

JANKAR PROFI s.r.o.

BjoCoCo spol. s r.o.

Clinex a.s.

Objednejte u nás s.r.o.

RAZAT STYLE CZ, spol. s r.o.

BLASTIME s.r.o.

OLGA CHMUROVIČOVÁ

Fresh2Go s.r.o

Baby club Kenny, s. r. o.

Čistá Medicína s.r.o.

NUTRISTAMINA s.r.o.

COLWAY ČESKÁ REPUBLIKA s.r.o.

ECONOMY CLASS COMPANY s.r.o.

Zapper-Club s.r.o.

BioBeauty s.r.o.

ENERGY CZECH REPUBLIC a.s.

Bližší informace najdete na webu Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Výše zmíněné firmy a osoby použitím zakázaných léčebných tvrzení porušili požadavky nařízení 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, respektive zákon o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb.

Základní věc která platí před, během i po koronavirové době, je ta, že informace které jsou volně dostupné na webu, je třeba ověřovat. Na stránky eshopu píší texty obvykle copywriteři, na základě objednávky majitelů webu. V jejích tvrzení můžete proto najít cokoliv. Velkou výpovědní hodnotu takové texty nemají.

SZPI důrazně upozorňuje spotřebitele, že doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potraviny, a proto jim nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, které jsou vyhrazeny pouze léčivům, uvedl na stránkách SZPI mluvčí Pavel Kopřiva.

V případě že se jedná potravinové doplňky s avizovaným, avšak neověřeným účinkem, utrpí pouze naše peněženka za neškodné placebo. Občas ovšem uvízne v síti inspekce i přímo nebezpečný produkt.

Jedním z takovýchto produktů je tinktura z ořechů. Obsahuje mimořádné množství zdraví škodlivých rozpouštědel a ropné produkce, které povolené limity překračují až desetitisíckrát.

Výrobek se jmenuje Todicamp Tinktura a nabízen byl v provozovně Bohemian Symfony Karlovy Vary.

Chemická analýza prokázala přítomnost látek v potravinářství zakázaných a látek v množství výrazně nad limitem stanoveným právními předpisy. Jejich konzumace může být pro člověka velmi nebezpečná a z tohoto důvodu je potravina hodnocena jako škodlivá pro lidské zdraví.

Potravinářská inspekce nařídila neprodlené stažení závadné šarže z trhu, s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty a informaci vložila do evropského Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF.

Podle informací na obalu je přípravek určený k vnitřnímu užívání, a to třikrát denně po dobu osmi týdnů. Spotřebitelům, kteří si doplněk stravy z uvedené šarže zakoupili, však SZPI doporučuje, aby jej rozhodně nekonzumovali.