[bsa_pro_ad_space id=7]

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak nejlépe pomoci lidem postiženým Alzheimerem? Možná ne, zato ale přemýšleli jiní.

Znáte to místo v pěší zóně na Horské třídě od náměstí směrem dolů? Ano, tam co podnikavci češou kafky. Dnes jste zde nemohli přehlédnout akci Nadačního fondu Pokora, který si zde zřídil petiční stánek (není třeba povolení k záboru a je to zadarmo) a na stůl položil kasičky, do kterých už zanedlouho začali Trutnováci sypat.

Nadační fond Pokora se podle svých slov zabývá především podporou těch, kteří trpí Alzheimerovou nemocí. Tato nemoc narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí, tedy myšlení, paměti a úsudku.

Sbírek, které se odkazují k Alzheimerově nemoci, je více, podle České alzheimerovské společnosti je poměrně velké množství sbírek, které se na ně odkazují, ve skutečnosti však s nimi nemají nic společného. Nadační fond Pokora se na nikoho neodkazuje, peníze sbírá na svůj účet. Zapředl jsem s muži u petičního stánku řeč a oni mne informovali, že finance, které od Trutnovanů vyberou, jsou určené na nákup čističek firmy Zepter do alzheimerovských center.

[su_youtube_advanced url=“https://www.youtube.com/watch?v=vlQUzvUiwH8″ width=“700″ autohide=“no“ showinfo=“no“ rel=“no“ modestbranding=“yes“ theme=“light“][su_youtube_advanced url=“https://youtu.be/vC7joyIPK-I“ width=“700″ autohide=“no“ showinfo=“no“ modestbranding=“yes“ theme=“light“]Video[/su_youtube_advanced]

Je to bezesporu vyšší level než předváděcí akce na prodej hrnců, které se účastníkům prodraží.
Funguje to takto. Lidé jdou okolo petičního stánku, ze kterého je osloví mladík s nabídkou, aby přispěli na pacienty s Alzheimerovou chorobou. Pokud se budete ptát, na co se ty peníze použijí, zjistíte, že peníze nejdou na nějaké potřebné zařízení, které by sanatorium s těmito pacienty využilo, ale že jde o čističky vzduchu Zepter. Ano, potřebnost je možná subjektivní pocit, faktem navíc je,  že je to lepší varianta, než kdyby šlo o hrnce Zepter, ale… Má smysl do něčeho takového investovat?

Bohumil Kotlík ze Státního zdravotního ústavu vede Národní referenční laboratoř pro vnitřní a venkovní ovzduší. Navrhuje použít spíše květinovou stěnu. Květiny prý nejenže zachytí prach a čistí vzduch i od alergických látek, navíc ještě zkrášlují prostředí a zvlhčují vzduch. Také lékaři upozorňují, že čistička nedokáže zázraky. „Čističky mohou mít drobný efekt na snížení prašnosti v místnosti, avšak neléčí alergie ani průduškové astma,“ uvedl primář pneumologie a ftizeologie Městské nemocnice v Ostravě Radovan Kozel pro Českou televizi, když informovala o tom, že porubská radnice nakoupila 73 čističek do školek v regionu.

Nicméně lidé sbírku na čističky Zepter podporují. Je tomu nyní již rok, co Nadační fond Pokora předal podle svých internetových stránek 3 kusy čističek Zepter Therapi Air iOn do Mateřské školy, Nová 499, Mníšek pod Brdy.
Kde je Mníšek pod Brdy? Nachází se 27 km jihozápadně od Prahy, na úpatí Brdského hřebene. Na kopci nad městem tu stojí barokní areál známého poutního místa Skalka. Pro své lesnaté okolí a dobrou dostupnost jihozápadní části Prahy je také Mníšek pod Brdy právem oblíbenou sídelní adresou. Přesto připadlo někomu smysluplné darovat mateřské škole 3 kusy čističek Zepter Therapi Air iOn. Jeden kus stojí zhruba 20 000 Kč. Je to málo, nebo hodně? Výše zmíněná Poruba do svých školek pořídila čističky vzduchu za poloviční cenu. Asi proto, že je musela zaplatit z vlastní kapsy.

Trutnováci mají pro Nadační fond Pokora pochopení, důkazem je transparentní účet Nadačního fondu Pokora. Zde se uvádí, že v únoru tohoto roku se nadačnímu fondu podařilo na Horské třídě vybrat 7000 korun. To je téměř polovina jedné čističky Zepter. Samozřejmě pouze v případě, že ti tři lidé, kteří se okolo sbírky na čističky Zepter pohybovali, tak činí zdarma, jen proto, že chtějí dostat k nemocným pacientům co nejvíce čističek Zepter.

Mimochodem před třemi lety existovala ještě čistička vody Zepter. V Černých ovcích se můžete přesvědčit, že s tím bylo opravdu hodně mrzení.

 

[bsa_pro_ad_space id=3]