Den Evropanů v Trutnově

Narodili jsme se v Evropě a mnoho z nás se Evropany cítí. I zde v Trutnově je bezesporu mnoho Evropanů. Možná pět, možná deset, možná jich jsou stovky. To nevíme, ale rádi bychom dne 29. 4. 2019 uspořádali několik akcí, které mohou trutnovské Evropany potěšit.

Evropský den v Trutnově zahájíme v Městském parku u sochy Tanec Smrti ve 13:00. Společně s poslancem EU Luďkem Niedermayerem tu vytvoříme společné foto 360stupňovou kamerou, které pak bude vloženo do Google Street View. Každý na celém světě tak bude mít možnost se podívat, kolik Evropanů se ten den u repliky sochy Emila Schwantnera shromáždilo. Rádi bychom takovou společnou fotku zavedli jako tradici. Můžeme pak v čase sledovat, zda Evropanů v Trutnově přibývá, nebo ubývá.

Další akce se koná od 14:00 a můžete ji sledovat na YouTube živě na svých mobilech nebo počítačích. Rozhovor se bude konat v Café Áčko a hostem bude Luděk Niedermayer. Bude odpovídat na Vaše dotazy, které můžete pokládat online. Budeme se ptát také na postoj EU k řešení požadavků odsunutých Němců, v čemž nemá jasno především starší generace. Online besedu můžete sledovat na odkazu www.arozhovor.cz a bude trvat zhruba 30 až čtyřicet minut.

Den demokratů v Trutnově

Poslední akce není primárně o Evropě. Milion chvilek pořádá v Praze pochod za nezávislou justici. Města, která s tímto počinem sympatizují, se mohou připojit.

Jelikož v Trutnově se nikdo organizování této akce nechopil, ujali jsme se jí my, protože si myslíme, že i zde ve městě Trutnově jsou lidé, kterým není jedno, co se nyní v politice odehrává, a chtějí dát nějakou klidnou, ale jednoznačnou formou najevo svůj postoj. Událost se koná v 17:30 a půjde opět jen o krátké setkání, kde pořídíme další panoramatické foto a vložíme ho do Google Street View. Účastníci pak mohou přejet na akci do Dvora Králové, která se koná od 18:00.

Máte dobrý směr?

Pro prvních deset účastníků máme přichystané placky s kompasem k demokracii.

Setkávání a výměna názorů je základním principem demokracie a většina z nás, kdo věříme v demokracii, máme takový kompas v srdci. Rozhodně ale není na škodu mít jej i na klopě.

O demokracii se bojuje každý den, ne jen jednou za pár let ve volbách. Náš boj je obyčejná společenská angažovanost. Ukázat sobě i ostatním, že nám není lhostejné, co se kolem nás odehrává, že odmítáme jak „normalizaci“, tak oligarchii, stejně tak jako diktaturu.

Na setkání Vás zve za pořádající Jiří Robinson Roup