Nemocnice Trutnov
[bsa_pro_ad_space id=7]

Trutnov 13.11.2019: Stipendia absolventům, nová bezpečnostní opatření, dotace na dětskou pohotovost i na transport pacientů na „záchytku“. To jsou reálné výsledky už rok trvajícího memoranda mezi trutnovskou nemocnicí a městem Trutnov, dokazující, že vzájemné ujednání není jen list papíru.

Již více než před rokem, konkrétně ve středu 3. října 2018, podepsali starosta města Trutnova Ivan Adamec a ředitel Oblastní nemocnice Trutnov, a. s., Miroslav Procházka Memorandum o porozumění a vzájemné spolupráci. Tuto dohodu se daří zdárně naplňovat a reálná spolupráce probíhá hned v několika oblastech. Město například založilo Nadační fond pro podporu trutnovské nemocnice, s cílem snadnějšího získávání finančních prostředků na pořízení nového vybavení nemocnice, ale také na nábor personálu formou stipendijní podpory studentů finálních ročníků zdravotnických oborů. Díky nadačnímu fondu jsme mohli nabídnout stipendium zájemcům o práci v naší nemocnici. Získali jsme tak 5 nových absolventů“, pochvaluje si spolupráci Miroslav Procházka, ředitel trutnovské nemocnice. Přestože se jedná o relativně nízké číslo, tak jde fakticky o znatelnou personální posilu pro konkrétní oddělení a velmi dobrý start nového stipendijního programu, na který bychom chtěli navázat i v letošním roce.“ Dodává ředitel.

Spolupráce mezi městem a nemocnicí se rozvíjí také v oblasti bezpečnosti. Strážníci městské policie dochází do areálu, kde dohlíží na veřejný pořádek a pracovníkům dávají kurzy sebeobrany. Nemocnice je také napojena na pult centrální ochrany. Na vybraných odděleních jsou instalované tzv. panic tlačítka, která může personál nemocnice použít v případě ohrožení bezpečnosti. Naši strážnici již takto zasahovali, kdy lékařka musela tlačítko zmáčknout při ošetřování vysoce agresivního pacienta. Naši strážníci ihned přijeli a pomohli,“ říká Radek Svoboda, ředitel Městské policie Trutnov.

Město Trutnov dále opakovaně poskytuje dotaci Oblastní nemocnici Trutnov, a. s., na úhradu nákladů spojených s transportem pacientů na záchytnou protialkoholní stanici v Hradci Králové a v Pardubicích ve výši 70.000 Kč ročně a také na zajištění lékařské pohotovostní služby pro děti ve výši 100.000 Kč ročně. Jsme rádi, že memorandum není jen list papíru, ale že spolupráce skutečně funguje. Po roce už můžeme zhodnotit, co všechno jsme společně vyřešili. Aktuálním tématem je situace s parkováním v okolí nemocnice, i tam však hledáme řešení,“ vysvětluje ředitel nemocnice.Problém parkování v okolí nemocnice je momentálně umocněn stavebními pracemi v areálu nemocnice, které právě probíhají. Nicméně i přesto se snažíme najít dlouhodobé řešení. Zadali jsme ke zpracování studii na možnost rozšíření parkovací plochy naproti nemocnici, mezi budovou základní školy a současným parkovištěm. Tam by se mohl znatelně zvýšit počet parkovacích míst,“ říká Ivan Adamec, starosta města Trutnova.

Spolupráci mezi nemocnicí a městem chválí také náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Aleš Cabicar. Trutnov je pro nás ukázkovým příkladem, kdy se město a nemocnice dokáží domluvit a společně hledat řešení komplikovaných situací. Přál bych si, aby to podobně v rámci kraje fungovalo ve všech městech. Trutnov je důkaz, že to jde. Z takové spolupráce pak těží nejen město či nemocnice, ale především obyvatelé a pacienti.“

tz

[bsa_pro_ad_space id=3]