[bsa_pro_ad_space id=7]

V Temném Dole zahájila Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) rekonstrukci úpravny vody za 116,5 milionu korun bez DPH.

Úpravna vody v Temném Dole zásobuje vodou město Trutnov a její výkon by po ukončení rekonstrukce měl být  navýšen až o třetinu. Dokončení stavby se očekává v červnu příštího roku.

Jedná se o jednu z největších současných investic do vodárenství v našem regionu.

„Modernizovaná úpravna vody dokáže v budoucnu vyčistit 85 l/s. Technologické maximum je pak na 130 l/s,“ uvádí v tiskové zprávě starosta města Trutnov Ivan Adamec a dodává, že výkon se zvýší zhruba o třetinu kapacity. „Pro trutnovské občany je ale jistě nejdůležitější fakt, že bude rekonstrukcí dosažena optimální jakost pitné vody v souladu s platnými hygienickými normami,“ upřesňuje Adamec.

Celá rekonstrukce proběhne za plného provozu. Celých 86 milionů korun dodají fondy Evropské unie a Státního fondu životního prostředí. Na rekonstrukci se finančně podílí významnou měrou i město Trutnov, které vložilo 20 milionů do akcií VAK.

Vlastnický podíl města Trutnov ve společnosti VAK tímto stoupne z 45,5 procenta na 49,6 procenta. Mezi další významné akcionáře Vodovodů a kanalizací Trutnov jsou ještě  Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky nebo Horní Maršov.

Z akcii se nevyplácí žádné dividenty, veškerý zisk se vkládá do nových investic. V loňském roce měl VAK tržby 127 milionu korun, z toho čistý zisk činil 13 milionů korun. Vodné i stočné nechávají vodárny stejné jako v roce 2013. V současnosti se jedná o 63,71,- Kč za jeden metr krychlový dodané a odvedené vody. To je nejnižší cena z pěti okresních měst v našem kraji.

Rekonstrukci provádí na základě výběrového řízení společnost ARKO TECHNOLOGY a.s.

[AFG_gallery id=’3′]

[bsa_pro_ad_space id=3]

Leave a Reply