Velká soutěž o zralé a chutné třešně zdarma. Dá se ve skupině Trutnováci oslovit vhodný trhač třešní? Je lepší si třešně natrhat, nebo si je koupit? Malé zamyšlení ohledně zralých třešní a sociálních sítí.

Nevím, kolik aktuálně stojí kilo třešní, ale určitě víc než kilo jablek. Třešně mám na zahradě v nedaleké vesničce, ale podléhám trochu symbolům, a tak jako nemohu být v Pirátské straně kvůli jejímu názvu (piráti obvykle přepadají obchodní lodi, ale často loupí i na pobřeží – zdroj: Wikipedie), nemohu si pochutnávat na červených třešních, dokud jsou symbolem strany, jež obyvatele své země věznila a popravovala z ideologických důvodů. Zvlášť v poslední době prostě těch třešní okolo sebe vidím až příliš. Rád bych ale strom zbavil zralých plodů, které by měl někdo méně zatížený symboly sníst a udělat si tak z krásnéh dne ještě krásnější, protože třešně nejsou jen takové obyčejné ovoce.

Třešně mají blahodárný vliv pro lidský organismus, jelikož pomáhají čistit krev, játra a ledviny. Jejich konzumace podporuje vyměšování trávicích šťáv a moči. Novější studie naznačují, že konzumace třešní má blahodárný vliv na léčení cukrovky pomocí barviva antokyan, které v laboratorních testech podporovalo produkci inzulínu, a současně fungují i jako antioxidanty. Díky vysokému obsahu jódu mají příznivý vliv na problémy se štítnou žlázou a bolestmi páteře. Díky vysokému podílu vápníku jsou také dobrým zdrojem pro růst kostí a zubů. Pomáhají chránit tělo proti různým druhům zánětů, parodontóze a artritidě.

Jsou vhodným dietním jídlem, jelikož podporují vylučování a tedy jsou doporučovány pro hubnutí. (zdroj)

Sousedi mají třešně svoje, já nemám na česání čas a jako děda od vnoučat už se trochu obávám vrtkavých žebříků a nepřirozených pohybů v korunách stromů (začal jsem tuto situaci řešit, každý den cvičím, ale zatím to na trhání třešní není).

Napadlo mne, že by bylo možné třešně darovat tomu, kdo si je sklidí. Ale jak to udělat? Kladu si otázku a hned mám odpověď. V dnešní době? Maličkost, existují přece sociální sítě.

Okamžitě přerušuji aktuální pracovní činnost a věnuji se záměru zbavit se poměrně hodnotné komodity, třešní zralých, zdarma k otrhání. Logika velí dát inzerát do nějakého místního inzertního systému, ale nic takového tu podle mne nefunguje. Možná by bylo možné využít Bazoš, ale kolik Trutnováků se na Bazoš dívá právě teď? A já chci třešně sklidit co nejdříve.

Další myšlenka v řadě byla ta, že zkusím skupinu na FB jménem Trutnováci. Mělo by tam být k třiceti tisícům členů, tak by efekt mohl být viditelný.

To jsem si říkal včera touhle dobou a vložil jsem inzerát na třešně zadarmo do skupiny Trutnovaci. K tomu bych přátelé chtěl říci, že to opravdu není vhodný systém na prodej. Dá se to, ale je to jako pro praváka škrábat levou rukou brambory k nedělnímu obědu s tchyní.

Poslední rozloučení s třešněmi a popřání všeho nejlepšího, na jejich cestě k novým zážikům

Já osobně mám také dojem, že skupinu ostřížím zrakem sledují hejtři, kteří nemilosrdně zaútočí na každého, jehož nabídka se jim z nějakého důvodu nelíbí. Když jsem dával do této skupiny naposled nějakou nabídku (byla to tuším jednoduchá instalatérská práce na deset minut za 100 Kč), místní hejtři se mi vysmáli (myslím, že Bejr se jmenoval ten dobrý člen skupiny), že je to málo. Pokud nyní nabízím něco zadarmo, bude to lepší? Není to také drzost a opovážlivost?

Ozvali se mi dva lidé. Nikdo neměl čas hned, ale s jedním z nich jsem se domluvil na zítřejší dopoledne v jedenáct hodin. O tom jsem informoval svou matku, jež strom hlídá a chrání před útoky špačků a další havětí.

Inzerát jsem odstranil a měl za to, že je záležitost za mnou. Tak to ale nebylo.

Dnes mne matka informovala, že si pro ty zatracené třešně nikdo nepřijel.

Musím na to jinak, povzdechl jsem si. To, že se mezi desetitisíci obyvateli z Trutnovska nenašel nikdo, kdo by měl zájem o třešně zadarmo, není pohroma, ale naopak výzva. Rozhodl jsem se, že uspořádám akci.

Blíží se volby a chystám se k této problematice spustit projekt Trutnovskevolby.cz. Napadlo mne tedy, že oba záměry spojím do jednoho. Propagaci projektu pro Trutnováky s názvem Trutnovskevolby.cz a darování třešní, o které zatím nikdo nestojí.

Nyní se tedy dostávám k meritu článku. Vyhlašuji experimentální soutěž o celý strom (tedy jen plody) třešní. Získá je ten, kdo si dá FB stránku Trutnovskevolby.cz mezi oblíbené. Kdo tak učiní, má od této chvíle právo k natrhání třešní na mém stromě. Kombinuji tímto nápadem sdílenou ekonomiku, sílu sociálních sítí a lásku ke zralým třešním. „Trhač“ musí lajknout FB stránku Trutnovskevolby.cz (událost akce je na této adrese). Na stránce se dozví, jak a co udělat, aby si mohl každý zájemce ještě ten den pochutnávat na čerstvě natrhaných třešních.

Na závěr jedna prosba. Pokud budou třešně z mého stromu dobré, nabídněte stránku k označení svým přátelům a známým. Třeba by byli rádi a včas informováni o tom, kde se rozdávají zadarmo třešně, případně něco úplně jiného.