2 otázky pro kandidáty na senátory

Petr Hanč se ptal dvou kandidátů na senátory, Adolfa Klepše a  Jiřího Hlavatého na problém hazardu a Ukrajiny

Jaký máte postoj k regulaci hracích automatů (výherních hracích přístrojů a videoloterijních terminálů)? Jste pro jejich úplný zákaz nebo regulaci? V případě regulace, pro jakou regulaci jste (zákaz hraní v noci, aby závislí lidé museli hraní přerušit, což jim pomůže; povolit umístění heren jen do urč. lokalit – např. mimo centra měst, mimo sociálně vyloučené lokality; výrazně omezit výši max. prohrané částky za hodinu apod.)?

Jsem pro zásadní regulaci v rozsahu, který zmiňujete Vy, navíc bych přidal lokality v blízkosti škol a školských zařízení. Dále bych do heren nepouštěl lidi, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti , nebo je s nimi vedeno exekuční řízení. Vymahatelnost doložení splnění posledních dvou podmínek je zatím velmi problematická. Hraní je obrovský sociální problém, lidé se dostávají do dluhových pastí, závislostí na hracích automatech trpí rodiny hráčů a léčení závislosti nás všechny stojí obrovské peníze. Stručně řečeno finanční prostředky, které generují zisky z automatů a terminálů nestojí za to, abychom si postupně připravovali časovanou sociální bombu.

Jaký je Váš postoj k situaci na Ukrajině? Souhlasíte se sankcemi EU proti Rusku? Měly by být podle Vás mírnější nebo by Vám nevadilo jejich zpřísnění? Považujete Krym za území Ruské federace?

K situaci na Ukrajině mám velice vyhraněný názor, protože mám se začátkem občanských nepokojů na Ukrajině osobní a poměrně čerstvou zkušenost. Na Ukrajině mám kamarády a známé a spolupracujeme s ukrajinskými turistickými a záchranářskými spolky. Svoje postřehy mám zveřejněny na webu http://www.adolf-kleps.cz/, tak snad jen velmi krátce. Se sankcemi proti Rusku 100% souhlasím a byl bych pro jejich případné zpřísnění. Je potřeba najít nástroj jak donutit ruské vedení , aby se začalo chovat civilizovaně a  přestalo lhát celému světu. Docela výstižný je vtip, který není pro zasmání, ale pro zamyšlení.  „Víš s kým sousedí Rusko, s kým chce“. To je přesný popis postupu Putina jeho příznivců. Nesmíme se nechat ovlivnit ekonomickými dopady sankcí, tady jde podstatně o víc. Obsazení Krymu považuji za násilné a nelegitimní, proto ho samozřejmě nemůžu považovat za území Ruské federace.


Pane Hlavatý, jaký máte názor na regulaci hazardu (hracích automatů)? Jste pro ponechání současného stavu (např. v Trutnově je spousta heren), omezení automatů nebo jejich úplný zákaz?

A jaký máte názor na dění na Ukrajině? Jste proti sankcím EU namířeným proti Rusku nebo by vám naopak nevadilo jejich zpřísnění?

 

Odpověď: Jsem pro tvrdou regulaci hazardu až po jeho úplný zákaz. Něco si přejeme, ale současně musíme dopředu vědět čeho můžeme reálně dosáhnou. Reálná je jeho tvrdá regulace, tj. například povinná registrace před vstupem do herny a následný vstup je povolen pouze pokud to dovolí centrální databáze propojená s nejrůznějšími úřady (neplatí alimenty, odsouzen s podmínkou, bere sociální dávky, závislost na hraní, atd – vstup je zakázán). Prostě tak jak to je v civilizovaných a vyspělých zemích. Jednoduše, kdo je na černé listině, tak tam nemá co dělat. Dalším krokem je regulace maximálního vkladu.


Ukrajina – myslím si, že další sankce více rozbouří Evropu a svět a že ve hře nebude jen Ukrajina. Jen by mě zajímalo, kdo na tom vydělává velké peníze, nemám na mysli jen zbrojní průmysl, ale hlavně finanční trhy, hru s jejich předvídaným poklesem a růstem.

Write a Comment

view all comments

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *