[bsa_pro_ad_space id=7]

V sobotu dopoledne si v Trutnově dali sraz odpůrci těžby břidlicového plynu. O těžbu se u nás zajímá firma Basgas Energia Czech. Demonstraci, která řekla své jasné ne těžbě plynu, pořádala Koalice občanských iniciativ STOP HF.
Pořadatelé a účastníci demonstrace mají obavy ze záborů zemědělské půdy, emisí, navýšení kamionové dopravy a především znečištění podzemních vod. Alespoň to uvedl lídr koalice Jiří Malík.
Náchodský starosta Jan Birke na pódiu předal symbol odporu proti těžbě, štafetový kolík symbolu Trutnovska – Krakonošovi. Odpor proti těžbě břidlicového plynu začal právě na Náchodsku.

[adsenseyu5]

Demonstranti se seznámili s argumenty geologa Jiřího Frýda, ekologa Jiřího Kulicha, ale své NE řekl i ředitel trutnovského gymnázia Petr Skokan. O kulturní vložku se postaral písničkář Pepa Lábus, zatímco malíř Miloš Tryzna podpořil demonstraci svými malbami.
Na demonstraci se sice trutnovský starosta Ivan Adamec nedostavil, nicméně prohlásil, že i on je proti těžbě břidlicového plynu.
Na Krakonošově náměstí se také podepisovala petice proti těžbě plynů, která má v současné době již více než 30 tisíc podpisů. Pokud jste svůj podpis připojit nestihli, můžete tak učinit v přízemí Nové radnice.
Firma BasGas zažádala o průzkum možnosti těžby břidlicového plynu na Trutnovsku a Náchodsku, o rozloze 777 km2. Po nebývalém odporu měst i veřejnosti však svou žádost o vytyčení průzkumného území změnila a spokojila by se s polovičním územím. Starostové měst, kterých se kauza dotýká, se vehementně snaží situaci zvrátit svým zamítavým stanoviskem.
Podle odborníků geologická struktura oblasti vylučuje úspěšné použití metody HF při těžbě břidlicového plynu. V hloubce 500 metrů pod terénem zde probíhá živý oběh krasových vod a jsou obavy z destruktivních dopadů na celou krajinnou oblast. Ministerstvo životního prostředí ČR v případě Trutnovska v první fázi vyhovělo požadavkům zřídit příslušné průzkumné území, neboť se domnívalo, že jde o veřejný zájem o informace o ložiscích nerostů, který je nadřazený veřejnému zájmu o ochranu přírody a podzemních vod. Bouřlivý odpor veřejnosti a požadavky starostů a činitelů veřejné zprávy však byly vyslyšeny a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa letos v dubnu původní rozhodnutí a vymezení průzkumných území zrušil.
Nyní bude ministerstvo životního prostředí posuzovat, které veřejné zájmy jsou v tomto případě převažující.

[adsenseyu5]

[bsa_pro_ad_space id=3]

Leave a Reply