[bsa_pro_ad_space id=7]

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa konečně na nedávno konané tiskové konferenci oznámil detailní podmínky dotačního programu Nová zelená úsporám. Již od první zmínky o tomto novém programu bylo jasné, že bude mít k dispozici daleko menší finanční prostředky, než program původní. Důvodů bylo několik a to zejména pokles cen emisních povolenek na burzách. V době, kdy se rozbíhala původní Zelená úsporám, se pohybovala cena jedné povolenky okolo 25 euro za kus, dnes je to pod 5 euro za kus. I z tohoto důvodů je větší část peněz (1 mld. Kč) pro Novou zelenou úsporám vyčleněna ze státního fondu životního prostředí a v průběhu roku je možnost, že do programu nateče další 500 a 300 mil. právě z prodeje povolenek. Dohromady bude pravděpodobně pro žadatele připraveno 1,8 mld. Kč. Jen pro připomenutí, v původní Zelené úsporám bylo rozděleno přes 18 mld. Kč.

Dotaci je možné získat nejen na zateplení, ale i na nový rodinný dům

Dotace z programu mají za úkol snižovat energetickou náročnost budov. Aby bylo možné dotaci získat, je nutné prokázat, o kolik bude třeba méně tepla na vytápění domu.
trutozel
V původním programu stačilo pouze zateplit obvodové stěny a byla splněna minimální podmínka úspory pro získání dotace. U nového programu tomu tak není. U většiny domů bude nutné ještě navíc i zateplit stropy, popřípadě vyměnit i okna. A i po splnění těchto podmínek je výše dotace daleko nižší, jak u programu původního. Konkrétně jsou stanoveny tři hladiny, kdy bude možné získat zpět 30, 40 a 55 procent z celkově uznatelných nákladů na zateplení. Dotaci je možné získat dále ještě na výměnu kotlů, solární ohřev vody, systém nuceného větrání a další prostředky, které sníží energetickou náročnost budovy. Pro stavitele nových rodinných domů je ještě příjemná zpráva, že je možné získat zpět 400 nebo 550 tis. z ceny domu, pokud se bude jednat o nízkoenergetický, nebo pasivní dům.

Příspěvek na administrativní náklady, podpora zaplaveným a odevzdávání pouze elektronicky

Mnoho lidí vytýká dotacím obecně, že vypracování žádosti je více nákladné, než samotná dotace, u Nové zelené úsporám je příjemné, že je možné požádat i o proplacení administrativních nákladů spojených s dotací, další novinkou je zvýhodnění občanů postižených povodní, konkrétně 20 procentním bonusem, zde je ovšem otázka, kolik takto postižených lidí tuto nabídku využije. Závěrem je ještě nutné dodat, že o dotaci je možné požádat u všech staveb realizovaných od 1. ledna tohoto roku, přijímání žádostí bude probíhat v měsíci srpnu a to pouze elektronicky, což má podle ministerstva zaručit spravedlivější průběh.

Zdroj: Envisto

 

[bsa_pro_ad_space id=3]

Leave a Reply