Dvorský Suni uhynul v keňské rezervaci

V pátek 17. října, byl v keňské rezervaci OL Pejeta nalezen uhynulý nosorožec Suni, poslední ze sedmi známých nosorožců severních bílých.

Narodil se v Dvorské ZOO a v rezervaci Ol Pejeta žil od prosince 2009 s dalším samcem a ještě dvěma samicemi.

Podle vyjádření ZOO Dvůr Králové byl Suni zřejmě posledním severním bílým samcem, jenž se mohl zapojit do přirozené reprodukce.

Suni se narodil v červnu 1980 jako první severní bílý nosorožec na světě, jehož se podařilo odchovat v zajetí. Jeho rodiče pocházeli z volné přírody.

Veterináři v Ol Pejetě již provedli pitvu, která nevedla k žádným jednoznačným výsledkům, které by mohly ozřejmit příčinu Suniho smrti. Nepočítá se však s variantou, že by byl Suni upytlačen.

Do Keni již odletěl Robert Hermes, špičkový odborník pro výzkum zoo a divokých zvířat z Berlína, který v rezervaci dohlédne na zachování použitelných biologických vzorků, pro případné pozdější umělé techniky oplodnění. Otec Suniho Saút uhynul v ZOO Dvůr Králové již v roce 2006 přirozenou smrtí ve věku 34 let, tedy stejně jako nyní bylo Sunimu.

Write a Comment

view all comments

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *